Duaların kabul olması için öncesinde Allah'a hamd-ü sena daha sonra da peygamberine salat-ü selam getirmenin etkili olduğuna işaret eden Peygamberimiz (SAV) için okunabilecek Salaten Tüncina ve Salat-ı Tefirciyye duaları vardır. Salaten Tüncina ve Salat-ı Tefriciyye dualarının Arapça okunuşlarını sizlere derledik. Dert, dilek ve sıkıntılı zamanlarda okunabilecek Salaten Tüncina ve Salat-ı Tefriciyye duası anlamı...

Salat-ı Tefriciyye duası, genelde önemli istekler için 4444 kere okunacak dua olarak da bilinir. Salat-ı Tefriciyye türündeki salat-ü selamlar, Peygamberimiz (SAV) için yaptığımız makbul dualardandır. Bu dualar ibadet amaçlı okunabilir. Salat-ı Tefriciyye ve Salaten Tüncina gibi dualar, Efendimiz (SAV)'den nakledilen değil ama Kuranda Peygamberimize selam getirmeyi emreden ayetlerine istinaden asr-ı saâdetten çok sonraları düzenlenmiş salât-ü selâm türündendir. Dua edilmeden önce salavat getirmenin müstehap bir davranış olduğunu buyuran Efendimiz (SAV), dua eden bir adamın, dua ederken kendisine salât ve selam okumadığını görmüş ve “Bu kimse acele etti.” buyurmuş, sonra adamı çağırıp “Biriniz dua ederken, Allah Teâla’ya hamd-ü senâ ederek başlasın, sonra O’nun Peygamberine salât okusun, sonra da dilediğini istesin.” (Ebû Dâvûd, Vitr, 23) buyurmuştur.

İLİŞKİLİ HABERSalavat nedir? Peygamberimize salavat nasıl getirilir? Sevgiliye en güzel salavatı şerifler...

SALAT-I TEFRİCİYE (NARİYE) DUASI NEDİR?

Salat-ı Tefriciye ihlasla ve samimiyetle okunmaya devam edildiği zaman kişinin dileklerinin gerçekleşmesi, sıkıntı çektiği durumların kalkması, hastalık gibi durumlarda oldukça işe yarayan dualardandır. Sadece bu dua için değil diğer dualarda da okunan sayıya göre derece ve faziletler vardır. Duaların belirli sayılara göre okunması duadaki etkiyi kat kat arttırabileceği çeşitli kaynaklarda belirtilmiştir. 

Çoğunlukla  “Allahümme salli...” cümleleriyle başlayan bu dualarla Efendimiz salât-ü selam getirerek dünyevî ve uhrevî isteklerimizi Allah'tan niyaz edebiliriz.

SALAT-I TEFRİCİYE DUASI ARAPÇA OKUNUŞU:

SALAT-I TEFRİCİYE DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU:

“Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ Seyyidinâ Muhammedinillezî tenhallü bihil ukadü ve tenfericu bihil-kürebü ve tukdâ bihil-havâicu ve tünâlü bihir-reğâibü ve hüsnül-havâtimi ve yustaskal ğamâmu bivechihil Kerîm ve alâ âlihî ve sahbihi fî külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lûmin lek.”

SALAT-I TEFRİCİYE DUASI ANLAMI:

 “Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e (sav) kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda (her an, saniye) her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

İLİŞKİLİ HABERAllah'ın en güzel 99 ismi sıralaması! Esmaü'l- Hüsna (Allah'ın 99 ismi) anlamı ve faziletleri

SALAT-I MÜNCİYE DUASI NEDİR? SALAT-I MÜNCİYE DUASI ARAPÇA OKUNUŞU

(SALATEN TÜNCİNA) SALAT-I MÜNCİYE DUASI TÜRKÇESİ:

"Allâahumme salli alâ seyyidinâ Muhammedin ve alâ âli seyyidinâ Muhammedin, salâten tüncînâ bihâ min cemîil ehvâali vel âfât, ve takdî lenâ bihâ cemî'al hâcât, ve tutahhirunâ bihâ min cemî'isseyyi'âat ve terfe'unâ bihâ indeke a'ledderecâat, ve tübelliğunâ bihâ aksa'l gayât, min cemî'il hayrâti fi'l hayâti ve ba'del memâat, inneke alâ külli şey'in kadîr."

SALAT-I MÜNCİYE DUASI ANLAMI: 

"Allah’ım! Peygamber Efendimiz Hazret-i Muhammed Mustafâ’ya salât eyle. Öyle bir salât ki; o salât vesîlesiyle bizi bütün korku ve afetler-den kurtar, bütün ihtiyaçlarımızı gider, bizi bütün günahlardan temizle, bizi derecelerin en yücesine yükselt ve onun vesîlesiyle bizi, hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların en son noktasına ulaştır. Şüphesiz sen her şeye kâdirsin."

İLİŞKİLİ HABER

Kelime-i tevhid nasıl çekilir ve fazileti nedir? Kelime-i tevhid yazılışı ile okunuşu

İLİŞKİLİ HABER

Amme suresinin Arapça okunuşu ve faziletleri! (Nebe) Amme suresi kaçıncı cüz ve sayfada?

İLİŞKİLİ HABER

İslamiyette sağ taraftan başlamak neden önemli? Sağ eli kullanmanın önemi

İLİŞKİLİ HABER

Haşr suresinin faziletleri! Lev enzelna Arapça okunuşu ve anlamı nedir? Hüvallahüllezi...

İLİŞKİLİ HABER

Kutlu doğum nedir ve kutlu doğum haftası ne zaman? Mevlid-i Nebi haftası etkinlikleri

İLİŞKİLİ HABER

Namazda Sehiv secdesi gerektiren durumlar! (Yanılma) Sehiv secdesi nedir ve nasıl yapılır?

BİR YORUM YAPIN 1

Abdullah 3 hafta önce

Allah razı olsun