Allahümme Salli ve Allahümme Barik duası okunuşu ve fazileti! Salli Barik duaları anlamı

30 Mart 2021, 16:50
Allahümme Salli ve Allahümme Barik duası okunuşu ve fazileti! Salli Barik duaları anlamı

Namazlarda Kade-i Ahire oturuşunda okunan Allahümme Salli ve Allahümme Barik Dualarının arapça okunuşu ve anlamı haberimizin detaylarında. Salli Barik dualarının faziletleri! İşte Salli Barik dualarının önemi...

Fani dünya hayatının sona erip ebedi bir hayatın başlangıcı olan ahirette, mahşer günü kendilerine şefaat edilmelerini isteyen bazı kimseler ataları olan Peygamberlerine gidip şefaat dileyecekler. Rivayetlere göre; o insanlar önce ilk insan ve Peygamber olan Hz. Adem (a.s)'dan dua etmesini isteyecekler. Oda Allah'ın gazabının hiç olmadığı kadar katı olduğu bu günde kendisinin bir şey yapamayacağını kendilerinin Nuh (a.s)'a gitmeleri söylenir. Hz. Nuh (a.s)'dan Hz. İbrahim (a.s)'a, Hz. (İbrahim (a.s)'dan Hz. Musa (a.s)'a, Hz. Musa (a.s)'dan Hz. İsa (a.s)'a, Hz. İsa (a.s)'da Alemlerin Efendisi Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV)'den şefaat dileme ve dua istemeye yönlendirir. Rivayete göre ise Efendimiz (SAV) şöyle buyuracak: “…Rabbimden şefaat için izin isterim. Bana izin verilir. Rabbimin huzûrunda durup O’na, şimdi bilmediğim şekilde hamd ederim. Bu hamd cümlelerini o vakit Allah Teâlâ bana ilham eder. Sonra O’nun için secdeye kapanırım. Bana: ''‒Ey Muhammed! Başını kaldır ve söyle, sözün dinlenecek; iste, arzun yerine getirilecek; şefaat et, şefaatin kabul edilecek!'' buyrulur. Ben de: ''‒Yâ Rabbi! Ümmetim, ümmetim!'' derim. Bana: '‒Git, kimin kalbinde buğday veya arpa tanesi ağırlığınca îman varsa onu Cehennem’den çıkar!' buyrulur. Ben de gider söyleneni yaparım. Sonra tekrar Rabbimin huzûruna dönüp O’na bu hamd cümleleri ile hamd ederim…” İşte böylesine merhametli ve sevgi dolu bir Peygamberin ümmeti olduğumuz için ona layık olabilmek için en güzel şekilde salat ve selamlarımızı ona iletmeliyiz. İşte Efendimiz'e (SAV) en güzel salat getirmenin yolu: Salli ve Barik duaları...

Salli ve barik duaları okunuşu

ALLAHÜMME SALLİ DUASI ARAPÇA OKUNUŞU:

Salli duası

ALLAHÜMME SALLİ DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU: "Allâhumme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte alâ İbrahime ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd."

ALLAHÜMME SALLİ DUASI ANLAMI: Salli Duası Anlamı: "Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin."

ALLAHÜMME BARİK DUASI ARAPÇA OKUNUŞU:

Barik duası

ALLAHÜMME BARİK DUASI TÜRKÇE OKUNUŞU:

"Allâhumme barik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed. Kemâ barekte alâ İbrahîme ve alâ âli İbrahim. İnneke hamidun mecîd."

ALLAHÜMME BARİK DUASI ANLAMI:

"Allah'ım! Muhammed'e ve Muhammed'in ümmetine hayır ve bereket ver. İbrahim'e ve İbrahim'in ümmetine verdiğin gibi. Şüphesiz övülmeye layık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin."

SALLİ BARİK DUALARININ FAZİLETİ VE ÖNEMİ:

Namazlarda okunması sünnet olarak kabul edilen Salli Barik duaları (Hanefi ve Mâlikiye göre sünnet, Şafiî ve Hanbeliye göre ise en az, "Allahümme salli alâ Muhammed" demek farz). Sahabeler, Efendimiz'e (sav); "Biz sana nasıl selâm getireceğimizi biliyoruz, fakat nasıl salât getireceğiz? bunu bilmiyoruz." diye sorunca Efendimiz'de (sav) bu duaları öğretmiştir. (Buhari)

Her iki duanın manaları neredeyse aynıdır, birinde "rahmet eyle" (Kemâ salleyte) kelamı vardır, diğerinde "bereket eyle" (Kemâ barekte) vardır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
6 Yorum Var
 • Asmin 1 hafta önce Şikayet Et
  Bence güzel olmuş hem Türkçe anlamıyla hem arapça okunuşuyuyla ve Türkçe okunuşu olması özellikle güzel bunu çok beğendim bana çok yardımcı oldu
  Cevapla
 • sezai 1 ay önce Şikayet Et
  Çok kolay ezberledim güzeldi
  Cevapla
 • Emir 2 ay önce Şikayet Et
  Iyi olmus guzel
  Cevapla
 • Feyza 3 ay önce Şikayet Et
  Çok güzel olmuş.
  Cevapla
 • Ece 3 ay önce Şikayet Et
  Çok teşekkürler zar zor ezberledim o da benim kusurum çok teşekkür ederim
  Cevapla
 • sezai 1 ay önce Şikayet Et
  Ama kolaydı değilmi
Yorumların Tümünü Okuyun