2 rekatlık İstihare namazı ve duası! Evlilik için istihareye nasıl yatılır?

02 Mayıs 2021, 21:07
2 rekatlık İstihare namazı ve duası! Evlilik için istihareye nasıl yatılır?

Evleneceğiniz kişinin hayırlı olup olmadığını anlamak için yatacağınız istihare ile alakalı bilmeniz gereken tüm detayları sizler için haberimizde bir araya getirdik. Peygamber Efendimizin istihareye yatarken okuduğu dua! İstihare namazı nasıl kılınır ve istiharede hangi dua okunur? Hayır mı şer mi olduğunu anlamak için...

Gündelik hayatımız içerisinde bazı işlerimizin hayırla sonuçlanıp sonuçlanmayacağını öğrenmek için yattığımız istiharede Allah'tan yardım bekleriz. Kendisi ya da başkası için istihareye yatmak isteyen kimse, kalbini tamamıyla bu duruma yöneltip 2 rekat namaz kılıp ardından Peygamber Efendimiz (SAV)'in öğrettiği duayı okumalıdır. İstihareye yattıktan sonra kişi kendini ferah hissederse bu o işin hayırlı olacağına, sıkıntı ve keder hissedilirse, olumsuz olacağına yorulur. Gece ya da gündüz yatılabilen ancak konsantre olmak için gece uykusundan önce tam anlamıyla yoğunlaşarak yatılan istiharede, istihare namazını kılıp uyuduktan sonra, Allah bunu samimi isteyenlere işaret ya da ipucu ile belli edebilir. İlk yatışta sonuç alınmazsa 3,5,7 'ye kadar tekrar yatılabilir. İstihareye yatan kimselere 'Ne niyetine istihareye yattın?' sorusunu sorduğumuzda çoğu zaman ya evlilik ya da iş konuları olduğunu görürüz. Evlilikte evleneceği düşünülen kimsenin o kişi hakkında hayırlı olup olmadığını anlamak için yatılan istiharede dua okunduktan sonraki 3 gün içerisinde kalpte bir ısınma varsa o kişinin hayırlı olabileceğine yorulur.

EVLİLİK İÇİN İSTİHAREYE NASIL YATILIR?

Evlilik için istihareye nasıl yatılır?

İSTİHARE NAMAZI KILINIŞI:

1. REKAT

"Niyet ettim Allah rızası için iki rekat İstihare namazı kılmaya" şeklinde niyet edilir
"Allahu Ekber" diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız
Subhaneke'yi okuruz
Euzü-besmele çekeriz
Fatiha okuruz
Kafirun Suresini okuruz
Rüku'ya gideriz
Secde'ye gideriz. Doğruluruz, yeniden Secde'ye gideriz

2. REKAT

Ayağa kalkarak kıyama dururuz
Besmele çekeriz
Fatiha okuruz
İhlas suresini okuruz
Rüku'ya gideriz
Secde'ye gideriz. Doğruluruz, yeniden secde'ye gideriz
Oturarak Ettahiyyatu ve Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ dualarını okuruz
"Es selâmu aleyküm ve rahmet'ullah" diye sağa ve sola selam vererek namazı tamamlarız.

İSTİHARE DUASI! İSTİHAREYE YATMADAN ÖNCE OKUNACAK DUA

kolay istihare duası

"Allâhumme inni estehiruke bi ilmike ve estakdiruke bi kudretike ve es'eluke min fadlike'l-azim. Fe inneke takdiru ve lâ akdiru ve ta'lemu ve lâ a'lemu ve ente allâmu'l guyûb. Allâhumme inkunte ta'lemu enne hâza'l-emre hayrun li fi dini ve meâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi. Fekdurhu li ve yessirhu li summe bârik li fihi. Ve in kunte ta'lemu enne hâza'l-emre şerrun li fi dini ve maâşi ve âkıbeti emri ve âcili emri ve âcilihi f'asrifhu anni va'srifni anhu ve'kdur li el-Hayra haysu kâne. Summe ardihi bih." (Buharî, Teheccüd, 25, Deavât, 49, Tevhid, 10; Tirmizi, Vitr, 18; İbn Mace, Akâme, 188; Ahmet b. Hanbel, III/344).

İSTİHARE DUASI ANLAMI:

Ey Allahım, ilmine güvenerek senden hakkımda hayırlısını istiyorum, gücüme güç katmanı istiyorum. Sınırsız lutfundan bana ihsan etmeni istiyorum. Ben bilmiyorum, ama sen biliyorsun, ben güç yetiremem ama sen güç yetirirsin. Ey Allahım! Yapmayı düşündüğüm bu iş, benim dinim, dünyam ve geleceğim açısından hayırlı olacaksa, bu işi benim hakkımda takdir buyur, onu bana kolaylaştır, uğurlu ve bereketli eyle. Yok eğer benim dinim, dünyam ve geleceğim için kötü ise, onu benden, beni ondan uzaklaştır. Ve hayırlı olan her ne ise sen onu takdir et ve beni hoşnut ve mutlu eyle!”

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar