Zina eşe söylenmeli mi? Evlenmeden önce zina eden kişi eşinden saklamalı mı?

30 Nisan 2021, 21:06
Zina eşe söylenmeli mi? Evlenmeden önce zina eden kişi eşinden saklamalı mı?

Çok ağrı bir günah olan zinadan dolayı gerçekten pişmanlık duyulmuşsa ve bir daha o günahı işlemeyeceğine tövbe eden bir kimse evleneceği zaman bu durumunu eşine kesinlikle anlatmamalıdır. Günahı ortak etmek yerine günah örtücü olmak gerekir. İşte Hz. Ömer zamanında zina gerçekleştiren kimsenin durumu...

Rahman ve Rahim olan Allah (c.c), mümin kulları üzerinde çokça merhametlidir. Öyle ki biz aciz kulları şu ahir zamanda her ne kadar bataklığa saplanıp günahlar işlesek de gerçekten samimi bir şekilde pişmanlık duyup tövbe edenlerin affedicisidir. “Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar."(Nisa, 4/48,116) ayetinde görülebileceği gibi şirk hariç her günahın tövbe kapısı açıktır. Böyle durumlarda mümin bir kimse korku ve ümit içinde olmalıdır. Hatasını anlayıp tövbe etmek, Allah’a sığınmak büyük bir ibadettir. Bekarlığında gafilliğinden dolayı çeşitli günahlar işlemiş olan bir kimse evlilik çağına gelip geçmişte işlediği günahlarından dolayı vicdan azabı duyabilir. Bunun için gerçekten samimi ve içten bir tövbe ederek o günahı telafi etmeye çalışmalıdır. Eğer kişi, bu durumu eşine söyleyip söylememesi gerektiği konusunda ikilemde kalıyorsa sorunun cevabı haberin detaylarında.

  • Kişi vicdan azabından dolayı bile olsa eşine zina işlediğini kesinlikle söylememelidir.
     
  • Zinasından pişmanlık duymada samimi olan kişi Nasuh Tövbesi ile istiğfar çekebilir.

Zina nedir ve çeşitleri! Hangi durumlarda zina yapılmış sayılır? Zinanın günahı...İLİŞKİLİ HABERZina nedir ve çeşitleri! Hangi durumlarda zina yapılmış sayılır? Zinanın günahı...

GEÇMİŞTE YAPILAN ZİNA EŞE SÖYLENMELİ Mİ? ZİNA SAKLANMALI MI?

zina günahı nedir

Cahilliğinde bir günah işleyip haddini aşan bir kul, bunu ilerleyen zamanlarda evleneceği eşine söylemek mecburiyetinde değildir. Öyle ki bu durum fitneye yol açacağından söylenmemelidir de. Kişi zina işlediğini söylemediğinden dolayı eşi kendisine haram kılınmaz. Ayrıca sadece zinada değil işlenen günahlar, kimseyle paylaşılmamalıdır.

Allah (c.c)'un gizli kalmasına izin verdiği ve öyle kalmasını istediği günahı başkasına anlatmak, O’nun gizlilik hikmetine ve isteğine aykırıdır.

HZ. ÖMER ZAMANINDA ZİNA İŞLEYEN GENCİN SIRRININ AÇIĞA ÇIKMASI

Hz. Ömer (r.a) zamanında bir adam yanına gelip, bir sorunum var ama çözemedim bana yardımcı olabilir misin demiş. Hz. Ömer (r.a) ise olayı anlatmasını isteyince adam "Benim bir kızım vardı. Onu cahiliye döneminde diri diri gömmek için toprağa koydum. Sonra da ölmeden çıkardım. Daha sonraki yıllarda önemli bir yanlışlık yaptı, zinaya düştü. Yaptığı bu yanlışlık onu o kadar sıkıntıya düşürdü ki, intihar etmeye yeltendi. Damarlarını kesti. Onu zor kurtardık. Kızım bu hadiseden sonra tövbe etti. İyi bir yönelişle Allah’a yöneldi. Şimdi ise kızıma bir talip çıktı. Onu evlendireceğim. Kızıma talip olanlar ise bu olaydan -zinadan- haberdar değiller. Şimdi sana soruyorum ey müminlerin emiri! Ben ne yapayım? Damat olacak kişiye, kızımın bu olayını anlatayım mı yoksa susayım mı?"

Hz. Ömer (r.a), kızının günahını deşip hiddetleneceği adama şöyle sitem etti: "Adam! Allah’ın örttüğünü, ortaya saçmadığını sen mi deşifre edeceksin? Allah’a yemin ederim ki, böyle bir şey yaparsan yani kızının açığını yayarsan seni bu ülkenin insanlarına rezil ederim. Git ve kızını başından hiçbir olay geçmemiş namuslu bir kadın gibi evlendir." (İbnül Cevzi, Menakıbı Ömer, s. 169)

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
1 Yorum Var
  • Sakın 1 gün önce Şikayet Et
    Zına yapan erkek olsun kadın olsun ancak zına yapanla evlenır. Mümın mümın kadınlara müşrık müşrık kadınla. Sanırım bu kuranda geçıyor. O halde ömerın ne dedıgı geçersız hakım Allahtır hüküm O nundur. Allah daha ıyı bılır. Zına yapan eşıne söylemeyecek pekı sonradan duyulursa?
    Cevapla