Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar? Keçeli kalem lekesini gideren en kolay yöntem

15 Mayıs 2020, 08:40
Keçeli kalem lekesi nasıl çıkar? Keçeli kalem lekesini gideren en kolay yöntem

Okulda ve iş hayatında kullanılan keçeli kalemler, çocuklu olan evlerde de çok kullanılır. Gözden kaçan hatalar sonucunda halılar, koltuklar keçeli kalemle boyanabilir. Peki keçeli kalem lekesi nasıl çıkar? Keçeli kalem lekesini gideren en kolay yöntem bugünkü yazımızda.

Evde, ofiste, okulda yapılan çeşitli etkinliklerde kullanılan keçeli kalemler, neredeyse hayatımızın tamamında karşımıza çıkıyor. Keçeli kalem renkli pigmentler oluştuğu için çıkarması zor lekelerden biridir. En çok giysilere bulaşan keçeli kalem, kurumadan çıkartılmalıdır. Çocukların okulda keçeli kalem lekesi oluşturma olasılığı daha yüksek olduğundan kurumadan leke çıkarma şansı kalmayabilir. Masa örtüleri, halılar, duvarlar ve farklı türdeki koltuk kumaşlarının üzerinden keçeli kalemin lekesini gidermenin püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz. 

KEÇELİ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Deri, koltuk, giysi ya da herhangi bir eşyanız keçeli kalem lekesi olduysa ne kadar hızlı müdahale edilirse o kadar çabuk çıkar. Aseton ve alkol bu lekeleri çıkarmada oldukça iyi bir yöntem. Ancak bir pamuk ile ovalamadan lekenin üzerine hafifçe bastırarak uygulamak gerekir. Aksi halde derilerin yüzeyi zarar görür. 

ELDEN KEÇELİ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Ele bulaşan keçeli kalem lekesini ne kadar çabuk silerseniz o kadar kolay çıkacaktır. Leke kuruduktan sonra çıkması daha zor olur. Eldeki keçeli kalem lekesini çıkarmanın en basit yolu domatestir. Domatesi ikiye bölün ve yarısını elinizdeki lekeli bölgeye sürün. Bunun dışında traş losyonu, aseton da keçeli kalem lekelerinde etkilidir.

DERİ KOLTUKTAN KEÇELİ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Deri koltuktaki keçeli kalemi yok etmek için, leke önce bir sabunla ya da deterjanlı bir bezle silin. Daha sonra lekenin üzerine saç spreyi sıkın. Ardından diş fırçasına biraz diş macunu sürerek lekeli bölgeyi fırçalayın. Son olarak ıslak bir bezle silin.

GİYSİLERDEN KEÇELİ KALEM LEKESİ NASIL ÇIKAR?

Giysideki keçeli kalem lekesini temizlemenin en kolay yolu, bulaşık makinesi parlatıcısını lekeli bölgeye sürün. Biraz bekletip ılık su ile temizlerseniz lekenin gittiğini göreceksiniz. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
24 Yorum Var
 • mer 8 ay önce Şikayet Et
  size bir şey soracam derisini yırtıyor mu?
  Cevapla
 • kevser 8 ay önce Şikayet Et
  bise socam derisini yırtıyomu?
  Cevapla
 • :/hd 8 ay önce Şikayet Et
  Yorgan örtüsündeki keçeli kalem izi nasıl çıkar
  Cevapla
 • Zeynep 7 ay önce Şikayet Et
  Yorganda ayni kiyafetlerdeki gibi bulasik makinasi partaticisini dokup biraz bekletip yikayinca cikiyor...
 • ali 9 ay önce Şikayet Et
  içki ve asitonu nerden bulak biz
  Cevapla
 • dilara 3 hafta önce Şikayet Et
  alkol derken içkiyi demiyor labarotuvardei saf alkolu diyor onu bulamazsan annene veya ablana sor asetonu vardır
 • dilara 3 hafta önce Şikayet Et
  alkol derken içkiyi demiyor labarotuvardei saf alkolu diyor onu bulamazsan annene veya ablana sor asetonu vardır
 • Melis 9 ay önce Şikayet Et
  Kagida yanlis yazilan murekkep nasil gider
  Cevapla
Yorumların Tümünü Okuyun