Mantar kolayca nasıl temizlenir?

Mantar yıkandığında içindeki proteini kaybettiğini biliyor muydunuz? Sizler için mantar temizlemenin püf noktalarını araştırdık...

Mantarın insan vücuduna birçok faydası bulunmaktadır. Birçok çeşit yemek yapılabilen mantar aynı zamanda çorba çeşitlerinde de görebilirsiniz. Tartışılan en önemli konulardan biri de mantarın nasıl temizlenmesi gerektiğidir. Besin değerini kaybettiği için mantarın yıkanması doğru değildir. Suyla yıkanan mantarlar yıkandıktan sonra çok su çekerler. Çektikleri su pişirdikten sonra  lezzetinin kaybolmasına neden oluyor. Mantarları yıkamadan birçok farklı yöntemle temizleyebilirsiniz.

İŞTE MANTAR TEMİZLEMENİN PÜF NOKTALARI

- Mantarları temiz bir bez kullanarak ya da kağıt havlularla silebilirsiniz. Toplandıkları yerde zamanla üstlerinde toprak ve kir bulunuyor. Bu yüzden tek tek havlu kağıt kullanarak hepsinden kurtulabilirsiniz. Ayrıca lezzetlerinden hiçbir şey kaybetmemiş olur.

- Bu yöntem ile mantarları birer birer saplarından ayırarak şapka kısımlarından koparıp kararmış olan tarafı zardan tutarak çekin. Bunun bıçak veya makas yardımıyla yapabilirsiniz.

Diş fırçası ya da sebze temizleme fırçasıyla da yapabilirsiniz. Mantarları en kolay ve rahat olan bu yöntemi kullanarak temizleyebilirsiniz.

- Mantarların çok kirli olduğunu düşünüyorsanız, limonlu suyun içine batırıp çıkartarak temizleme işlemini yapabilirsiniz.

Türk kahvesinin tadındaki sertlik nasıl alınır?

İLİŞKİLİ HABER

Türk kahvesinin tadındaki sertlik nasıl alınır?
Salatalığın ilginç kullanım alanları

İLİŞKİLİ HABER

Salatalığın ilginç kullanım alanları
Sonbaharda hasta olmamak için yapılması gerekenler

İLİŞKİLİ HABER

Sonbaharda hasta olmamak için yapılması gerekenler
Nursena Akbaba Yasemin.com - Editör
Yasemin - Nursena Akbaba

Editör Hakkında

1997 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra 2019 yılında Sakarya Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. 2018 yılında Hürriyet Gazetesi ve 2019 yılında TRT'de stajlarını tamamladı. 2021 yılından itibaren Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com'da İçerik Editörü olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0