Portakal nasıl kurutulur? Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri

29 Mart 2020, 19:56
Portakal nasıl kurutulur? Evde sebze ve meyve kurutma yöntemleri

Her mevsiminde kuru sebze ve meyve tüketilmesi gerekmektedir. Kurutulan sebze ve meyveler vitamin değerini kaybediyor mu? sorusu son zamanlarda internette en çok araştırılan konulara arasında. Peki, sebze ve meyveler nasıl kurutulmalı mı? Sebze ve meyveler nasıl kurutulmalı? İşte, bilmeniz gerekenler...

Sebze ve meyveler, kuru veya yaş her iki şekilde de tüketilmelidir. Kuru sebze ve meyvenin vitamin değerinin düştüğü bilgisi yanlıştır. Kurutulmuş meyve ve sebzeler, aksine sağlıklı bir diyet listesinde bulundurulmaktadır. Çeşitli hastalıklara iyi gelen sebze ve meyvelerin kurutma tekniği ve muhafaza bilgisiyle alakalı detaylara haberimizin içeriğine göz atarak ulaşabilirsiniz...

Sebze ve meyve nasıl kurutulur

KIŞLIK SEBZE VE  MEYVE KURUTMA TEKNİKLERİ

PATLICAN NASIL KURUTULUR?

Patlıcan nasıl kurutulur

Patlıcanları yıkayınız, sapını kesiniz ve üç parçaya doğrayınız. Patlıcanların etli kısmını bir kaşık yardımıyla çıkarınız. Patlıcanın aslında kabuk kısmı kurumaya bırakılır ancak siz içini israf etmek istemiyorsanız da iç kısımları da kurutabilirsiniz. Veya misafirlerinize meze yapabilirsiniz. Patlıcanları tuzlu suyun içine koyup 3-5 dakika bekletiniz. Tuzlu su sayesinde patlıcanın acılığı gidecektir. Pamuklu ipi yorgan iğnesinden geçiriniz. Daha sonra iğneyi patlıcanların arasından geçiriniz. Patlıcanları aralıklı olarak ipe dizdikten sonra güneşte kurumaya bırakınız. Havanın durumuna göre 1 veya 2 hafta kalabilir.

BİBER  NASIL KURUTULUR?

Biber nasıl kurutulur

Dolmalık biberleri kurutmak için öncelikle içini boşaltınız.İçerisini iyice yıkayınız.Çekirdek kalmamasına özen gösteriniz. Daha sonra bir iğneye ip geçiriniz ve biberlerin içinden geçiriniz.Güneş gören bir yere çıkartınız ve kurumaya bırakınız. Biberler pembe halini aldığında güneşten alınız.Serin bir odada saklayınız. Üzerini bir bezle kapatarak muhafaza edebilirsiniz.

MISIR NASIL KURUTULUR?

Mısır nasıl kurutulur

Mısırın kabuğunu soyunuz,püsküllerini kesiniz ve soğuk su ile yıkayınız.Mısır çok tanecikli olduğu için kurutma süresi oldukça uzundur.Ancak fırında 6 saat sürebilir.Fırını mümkün olan en düşük sıcaklıkta ayarlayınız.Fırın ısınırken o sırada mısırları 4 dakika kaynar suyun içinde bekletiniz.Beklemeden sonra mısır tanelerini bir havlunun üzerine çıkarınız. Yaklaşık yarım saat açık havada kurumasını sağlayınız. Pişirme tepsisine mısır tanelerini eşit miktarda yayınız.Kuruma süresi yaklaşık 6 saattir.Tepsiyi fırından çıkartınca oda sıcaklığında kurumasını sağlayınız ve 6 aya kadar hava almayan saklama kabında saklayınız.
                                             ELMA NASIL KURTULUR?

Elma nasıl kurutulur

Elmaları yıkayınız.Kabuklu kurutulmuş elma daha lezzetli ve daha sağlıklı olacağından kabuklarını soymayınız. İnce dilimler halinde elmaları kesiniz. Çekirdeklerini çıkarınız. 1litre suya 1 su bardağı limon suyu katınız ve elmaları bu suyun içerisinde bekletiniz.10 dakikadan fazla beklemeyiniz. Bekleme işleminden sonra elmaların üzerine hindistan cevizi veya tarçın serpebilirsiniz.Fırın sıcaklığını 93 derece ayarlayınız.Elmalar birbirine yapışmayacak şekilde diziniz. 1 saat pişirildikten sonra diğer 1 saatte elmaların öbür yüzünü çevirip bekleyiniz.Toplamda 2 saat pişirme süreniz olacaktır.

Fırınınızın ayarına dikkat ediniz elmalar yanmasın.

ERİK NASIL KURUTULUR?

Erik nasıl kurutulur

Erikleri yıkayınız.Ortadan ikiye keserek çekirdeklerini çıkarınız. Fırın tepsisine kabuğu alta gelecek şekilde yerleştiriniz. 200 derecede 3-4 saat boyunca pişirmede bırakınız.Bu sürede arada yanmaması için kontrol ediniz. Pişirme işlemi bitince fişi çektikten sonra erikleri gece boyunca fırının içinde bekletiniz. İçerisindeki ısı ile biraz daha kıvam almaktadır.Ertesi gün saklama poşetinin içine koyunuz ve poşetin hava almamasına özen gösteriniz.

İNCİR NASIL KURUTULUR?

İncir nasıl kurutulur

Güzelce yıkadığınız incirleri dizdiğiniz tepsiyi güneş gören bir yere koyun. 2-3 saatte bir kontrol ederek kurutun. Bu şekilde incirlerin yaklaşık 3-5 gün içinde tamamen kuruması sağlanabilir. Kayısı kurutmak için de aynı kurutma yöntemini uygulayabilirsiniz.

Kayısı nasıl kurutulur

PORTAKAL NASIL KURUTULUR?

Portakal kurutma tekniği

Portakalları yıkadıktan sonra dilimleyiniz. yağlı kağıt serili fırın tepsisin üzerine dilimlediğiniz portakalları sıralı şekilde diziniz. Dizim işlemi bittikten sonra tepsiyi fırına koyun. 60 derecelik fırında, altlı üstlü yanacak şekilde portakallarınızı kurumaya bırakınız. 45 dakika ara ile fırınınızın kapağını yarım bir şekilde açık bırakınız bu sayede havanın dışarı çıkmasını sağlayacaksınız. 4 ile 6 saat arasında portakallar kuruyacaktır. Portakal, C vitamin enzimleri taşımaktadır. Kuru veya yaş haliyle tüketebilirsiniz. C vitaminin bakteri ve virüsleri yok etmesi nedeniyle portakalın kurusu satışı en az meyvesi kadar rağbet görmektedir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
4 Yorum Var
 • Ayse 4 ay önce Şikayet Et
  Domatesleri dilimliyorum, ipe diziyorum. Asıyorum, tuz atmaya veya ters düz etmeye gerek yok. Ruzgar ve gunes varsa, cok guzel kuruyor.
  Cevapla
 • Ayşe 1 yıl önce Şikayet Et
  Domates kurutma hakkında bilgi vermemişsiniz. Benim domates kuruturken kurtlanmaya başladı onları attım. Bir bilginiz varmı
  Cevapla
 • Gülay 6 ay önce Şikayet Et
  Yıkanırsa bozulur bencede
 • SerapSerap 1 yıl önce Şikayet Et
  Üzerine tuz serperek kurutuyorum. Eğer çiğ yağıyorsa geceleri içeri alın