Ülkemizde birçok şehirde yetiştirilen kayısı hem yaş hem de kurutulmuş şekilde tüketilen en sağlıklı meyveler arasında yer alıyor. Yaz meyvesi olan ve diyetlerde ara öğün olarak çok tavsiye edilen kayısıyı evde doğal yöntemlerle kolayca kurutabilirsiniz. İşte evde uygulayabileceğiniz kayısı kurutma yöntemleri...

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Kayısı ülkemizde bazı yörelerde gün kurusu olarak adlandırılır. Potasyum ve A vitamini açısından oldukça zengin olan kayısı her gün sabah aç karna tüketildiğinde vücutta oluşan hazımsızlığı çok çabuk giderir. Cilde yararları saymakla bitmeyen kayısı aynı zamanda kemiklerin güçlendirdiği için bazı çocuklarda oluşan raşitizm tedavisinde kullanılmaktadır. Yıllardan beri bilinen en eski yöntemlerden biri kayısıyı güneşte kurutma yöntemidir. Güneşin altında suyu gidene kadar bekletip kuruttuktan sonra kayısılar çok az koyu renk oluyor. Kayısıları kurutmanın birkaç yolu bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:

İLİŞKİLİ HABERKiraz nasıl kurutulur? Kirazı güneşte kurutma yöntemleri! Kiraz kurusu nasıl yapılır

EVDE EN KOLAY KAYISI KURUTMA YÖNTEMLERİ

kayısı nasıl kurutulur

Kayısıları güneşte kurutma yöntemi: Kayısıların çok sert ya da çok yumuşak olmaması gerekir. Ayrıca aralarında çürük varsa çürükleri ayırıp geri kalan kayısıları güzelce yıkayın.

Yıkadığınız kayısıları kurulayın Bir tepsinin içine bez koyup bütün yıkadığınız kayısıları üzerine dizin.

Güzelce dizdiğiniz kayısıları 4 gün güneş olan bir yerde koyun. Daha sonra kayısıların üzerine elinizle bastırın eğer az suyu akar durumdaysa kayısıların içinde bulunan çekirdekleri biraz bastırarak çıkarın.

Çekirdeklerini çıkardığınız kayısıları rengi dönüp kuruyana kadar yaklaşık 5- 10 gün bekletin.

güneşte kayısı nasıl kurutulur

Kayısıları fırında kurutma yöntemi: Yıkayıp kuruttuğunuz kayısıları ortadan ikiye ayırın. Ayırdığınız kayısıları bir fırın tepsisine dizin.

Önceden 70 derecede ısıtılmış fırının koyun ve arada kontrol edip çevirin. Yaklaşık 4- 5 saat boyunca fırında tutun.

Kayısılar suyunu fırınınızın verdiği ısıya göre yavaş yavaş kaybedecektir.

Hazırladığınız kayısıları soğuma işlemi olduktan sonra buzdolabı poşetlerine koyup hava almaması için ağzını sıkıca bağlayın.

fırında kayısı nasıl kurutulur

Kayısıları ipte kurutma yöntemi: Çekirdeklerini ayıklayıp güzelce yıkadığınız kayısıları ortalarından iğne iplik yardımıyla açarak ipe dizin.

Güneş alan bir yerde kayısılar kuruyana kadar bekletin.

ipte kayısı kurutma yöntemi

İLİŞKİLİ HABER

Güneşlendikten sonra bakım nasıl yapılır? Güneş sonrası cilt bakımı

BİR YORUM YAPIN 0