Son zamanlarda kahve kullanıcıları için popüler olan 'French Press' demliği kahve tadına lezzet katıyor. "Yasemin.com" ekibi olarak bu eşsiz tadı yapmanın püf noktalarını sizlerle paylaşıyoruz.

French Press, 1932 yılı İtalyanlar tarafından yapılmıştır. Ancak isminden de anlaşıldığı gibi Fransızlar sayesinde günümüze kadar popülerliğini koruyan bir tercih olmuştur. "Yasemin.com" ekibi olarak French Press ile alakalı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.

İşte, French Press'i kullanmanın püf noktaları...

- Bir kupa bardağı kadar suyu kaynatınız.

- Kaynattığınız suyu 45 saniye dinlendiriniz. French Press içine kendi ölçeğiyle 1 ölçek kahve, tatlı kaşığıyla olacaksa iki kaşık kahveyi koyunuz.

- Dinlendirdiğiniz suyu French Press'in üzerine koyduğunuz kahvenin üzerine dökünüz. Tahta bir kaşık ile hafifçe kahveyi karıştırınız.

- 5 dakika boyunca kahvenin su ile karışmasını bekleyiniz. Ardından French Press’in çubuğunu orta seviyeye gelecek kadar indiriniz. 

- Orta seviyede kalan kahvenizi Press makinesinin içinde 1,5 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra tekrar aşağıya ittirip sonuna kadar basınız.

- Kupa bardağınızın içine yavaşça dökünüz. Bu lezzetli kahvenin yanında şans kurabiyelerinden tadabilirsiniz.

- French Press’te için kullanacağınız kaynamış suyu 45 saniye bekletirseniz kahvenin üzerine döktüğünüzde suyun kahveyi yakmasını ve acı bir tadın açığa çıkmasını engellemiş olursunuz.

İLİŞKİLİ HABER

Bulaşık deterjanının farklı kullanım alanları

İLİŞKİLİ HABER

Şans kurabiyesi nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Kalamar yapmanın püf noktaları

İLİŞKİLİ HABER

Hangi yağ hangi yemekte kullanılmalı?

BİR YORUM YAPIN 0