Giyimin temel malzemesi olan kumaşların kaliteli olması oldukça önemlidir. Bu nedenle kumaşları seçerken avantaj ve dezavantajlarının ne olduğunu bilmek gerekir.

Kumaşlar kendi aralarında çeşitlere ayrılır. Çeyiz sandığı hazırlarken veya ev döşerken kullanılmakta olan kumaşların avantaj ve dezavantajlarını kalite analistleri tarafından sizler için paylaştık.

İşte, kumaşların avantaj ve dezavantajları:

 Doğal yün malzemesinin avantajı ıslandığında suyun tamamını emene kadar rahatsızlık vermez. Ateşe maruz kaldığında tutuşmasını neredeyse imkansızdır. Dezavantajı ise ıslandığında ağırlaşır ve geç kuruma görülür. Dış kıyafetler olmadan örtülürse pişik ve kaşıntı görülebilir. Yıkandığında çekmesi yapısından dolayı olası durum olduğundan yün derecesine uygun yıkayınız.

-  Pamuğu en güzel avantajı kolay kolay eskimez bir yapıda olmasıdır. Pamuklu kumaşlarınızı uzun ömürlü kullanabilirsiniz. Nemi ve ıslaklığı çekme en belirgin özelliği olduğundan iç çamaşırı kullanımlarda da oldukça rahattır. Dezavantajı yünün aksine ateşe maruz kaldığında çabuk tutuşması ve kolay zarar görmesidir. Rüzgarlı havalarda tavsiye edilmeyebilir.

Kürklü veya tüylü kumaşların avantajı nemlilik hissini ortadan kaldırmasıdır. Bu sayede ısı kaybını da engeller. Nemi emmediği için rahat kullanılır. Tek dezavantajı ise uzun süre kullanıldığında ve bakımı düzenli yapılmadığında tüylenme görülür.

- Sentetik (hassas) kumaşlar terin çabuk uçmasını sağlar. Havanın sıcaklığını içeri çekmez. Rüzgara karşı dayanıklı olması nedeni ile çeyiz hazırlarken bu kumaş çeşidini rahatlıkla tercih edebilirsiniz.Bu tarz kumaşlar dezavantajını dikişlerinden yana yaşarlar. Dikişler sağlam olmadığı taktirde açılma meydana gelebilir.

İLİŞKİLİ HABER

Yumurta seçerken nelere dikkat edilir?

İLİŞKİLİ HABER

Evde pratik kırlent yapımı

İLİŞKİLİ HABER

Ahşap mobilyalardaki parmak izi nasıl çıkar?

İLİŞKİLİ HABER

En konforlu yatak odası öneri ve modelleri

İLİŞKİLİ HABER

Kışın hangi kumaşlar sıcak tutar?

BİR YORUM YAPIN 0