Kışın hangi kumaşlar sıcak tutar?

30 Kasım 2018, 08:06
Kışın hangi kumaşlar sıcak tutar?

Soğuğa karşı dayanıklı, kışı rahat geçirmenize fayda sağlayacak ve kış için doğru olacak kumaşları seçmeniz için sizlere pratik çözümler sunuyoruz.

Bir çok  çeşit kumaşın olmasıyla beraber mevsimlere göre yapısına göre farklı özellik gösterirler. "Yasemin.com" olarak sizlere kışın hangi kumaşların sıcak tuttuğu bilgisini sizler ile paylaşıyoruz.

Kış mevsiminde sıcak tutan kumaşlar:

- Yün kumaşı kışın kullanılan en ideal kumaş çeşididir. Nemli olsa dahi suyu çabuk emer ve yapısından dolayı çabuk kurur. Aşırı terleme olduğu koşulunda alerji kaşıntı yapabilir. Yüksek ısıda yıkarsanız küçülme tehlikesi vardır.

- Saf yün, oldukça soğuk havalarda kullanılan en rahat malzemedir. Çabuk kirlenme ve kırışma özelliği yoktur. Uzun ömürlü olması için saf sabunla yıkanmış bir temiz bezle silerek temizleyiniz. 

- Kadife kumaşlar, sıcak tutan bir diğer kumaş çeşididir. Yapısı gereği hem kalın hem de yün muadili bir yapıya sahiptir. Kumaş olarak nadir ancak elbise veya pantolon için oldukça fazla tercih edilmektedir.

- En fazla ceket ve dış giyim için tercih edilen bir diğer kumaş olan Tüvit kumaşlar, oldukça kullanışlı, uzun ömürlü ve sıcak tutma özelliğine sahiptir.

- Tiftik kumaşları almadan önce gerçek olup olmadığına dikkat ediniz. Gerçek olmayanlar sadece dış görünüşü güzel gösterirken sizi sıcak tutmak için elverişli olmayabilir.

- Son zamanların trend modası olan kürk ve benzeri kumaşlar, yoğun tüy ve kabarık şeklinde olması nedeniyle soğuktan korur ve içeriye hava almaz. İç sıcaklığı korumaya karşı dayanaklıdır.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar