Dut oyası nasıl yapılır? Pratik anlatımı ve yapılışı

21 Mart 2019, 07:33
Dut oyası nasıl yapılır? Pratik anlatımı ve yapılışı

Türk kültüründe sevilen oya örgüleri, aile büyüklerinin yanı sıra genç kızların da sevgisi halini kazanmıştır. Bu çeşitlerden bir tanesi Dut oyası olarak oya örgü listesinde yerini almıştır. Dut oyası nasıl yapılır? İşte, kolay ve pratik anlatımı...

Oya örgü şekilleri farklı çeşitlerde karşımıza çıkmaktadır. Meyve, çilek, hayvan ve rastgele figürler görülmektedir. Özellikle çeyiz oyaları son zamanlarda çok fazla kullanılan örgü modeli halini almıştır. Türk kültürüne ahenk getiren son moda dut oyası modelinin anlatımı nasıldır? Pratik ve kolay anlatımını sizlerle paylaşıyoruz.

Dut modeli anlatımı

DUT OYASI MODELİ YAPIMI

- ilk başta kenar oyası (zürafa) yapınız. İçine geriye döndürür şekilde düğüm atınız. Zürafanın içerisine bir adet küçük fırfır yapınız.

Dut oyası

- Üst tarafa düğüm atınız ve geçiş yapınız fırfırın içerisine küçük bir fırfır daha yapınız. Ve düğüm atarak ilerleyiniz.

- Aynı örnekten üçer adet yapınız. Fırfır yaparak üzerine batırınız ve üst tarafa küçük fırfır yaparak aşağıya doğru inerek düğüm atınız.

Dut oyası yapılışı

- Dut motifine başlarken farklı renk ip kullanabilirsiniz. Yeşil yapraklarla uyumlu renk seçmeye özen gösteriniz. Yaprakların üstüne yapılan fırfırın içerisine düğüm atınız.

Dut oyası yapılışı

- Kenarda yedi adet fırfır olunca hemen aşağıdaki zürafaya geçiş yapınız. Fırfır yaptıktan sonra ilk dut motifini tamamlamış olduğunuzu göreceksiniz.

Dut oyası modeli

- İstediğiniz boyuta getirene kadar aynı yöntemini örme işlemini sona erdirene kadar devam ettiriniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar