İşkembe nasıl temizlenir? Kolay işkembe temizlemenin püf noktaları

15 Ağustos 2020, 22:40
İşkembe nasıl temizlenir? Kolay işkembe temizlemenin püf noktaları

İşkembenin seveni olduğu kadar sevmeyeni çoktur. Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen işkembeyi temizlemekte bir o kadar zordur. İşkembeyi sevenlerin de temizlemekten kaçtığı işkembeyi püf noktalarına dikkat ederek kolayca temizleyebilirsiniz. İşte birbirinden kolay işkembe temizleme yolları:

İşkembe, kemikleri güçlendirir. Her insanda kemik erimesi problemi belli yaştan sonra ortaya çıkmaktadır. Kemik erimesine engel olmak için kolajen takviyesi almak gerekmektedir. Bu da işkembe de bulunmaktadır. İşkembe, sığır midesinin astar bölgesinde yer alıyor. İşkembe beyin ile karşılaştırıldığında düşük protein, yağ, demir ve folat içermektedir. Her mevsim tüketilebilen işkembeyi pişirmekte temizliği kadar yorucu ve meşakkatli olabiliyor. İşkembe temizliğini yaparken içinde bulunan pisliklerden güzelce arındırmaya dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle hastalıklara karşı koruduğu bilinen işkembeyi içinde bulunan vücudun temel ihtiyaçları olan fosfor, kalsiyum, çinko gibi minerallerle, yüksek oranda B12 vitamini içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirir. Grip, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolları enfeksiyonlarına yakalanma riskine karşı koruyucu kalkan görevi yapar. Sert bir ete sahip olan işkembeyi pişirmek için ortalama en az 4 saat pişirmeniz gerekmektedir. Pratik işkembe temizliği nasıl yapılmalıdır? İşte detaylar:

İŞKEMBE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

İşkembeyi karbonatla temizleme: Öncelikle elinizin kokmamasını istiyorsanız eldivenle yapabilirsiniz. İşkembeyi 6 defa soğuk suyla yıkadıktan sonra bir tencerenin içini su doldurun ve suyu ocağa alın. Su kaynadıktan sonra içine 1 çorba kaşığı karbonat ekleyin ve karıştırın. Soğuk suyla iyice yıkadığınız işkembeyi kaynayan suyun içine atın ve birkaç saniye gezdirdikten sonra işkembeyi çıkarın. Çok fazla bekletmeyin yoksa işkembe sertleşir.

Çıkardığınız işkembeyi bir tahtanın üzerine alarak üzerinde bulunan tabakayı bıçak yardımıyla sıyırın. Sıyırdıktan sonra işkembeyi tekrar bol suyla yıkayıp düdüklü tencere de haşlamaya koyabilirsiniz.

İşkembeyi kaya tuzu ve sirkeyle temizleme: İşkembenin üzerinde bulunan yağları ve işkembe olmayan her şeyi ayırın. Daha sonra işkembeyi kaya tuzu her tarafını iyice ovun. Biraz beklettikten sonra bol su ve sirkeyle yıkayın. İşkembe üzerinde bulunan tüm pislikler gidene kadar aynı işlemi tekrarlayın. İşkembeniz hazır.

İşkembe kokusunu evden gidermek isterseniz bir kabın içine 3 yemek kaşığı karbonat ve 3 yemek kaşığı su koyun ve karıştırın. İşkembe kokusunun evden kolayca gittiğini göreceksiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar