Kurbanlık koyun alınırken nelere dikkat edilmelidir?

Kurban bayramının gelmesiyle kurbanlık hayvanların satışı başlamaktadır. Kurbanınızı önceden hazır etmeniz sizler için daha kolay ve pratik bir süreç hazırlamaktadır. Peki, bu süreçten önce yani kurbanlık alınırken nelere dikkat edilmelidir? İşte, yanıtlar...

Sığır cinsi büyükbaş hayvanların kurban edilebilmesi için, en az iki kameri yaşlarını bitirmeleri gerekmektedir. İki yaşını bitirdikleri kesin olarak bilinen büyükbaş hayvanların kapak atmamaları kurban olmalarına engel olmamaktadır. Kapak attığı halde iki yaşını doldurmamış olurlarsa kurban olarak kesilmeleri doğru değildir. Ancak doğumu kesin olarak bilinmeyen büyükbaş hayvanlar için kapak atma, bir ölçü olarak kabul edilmektedir. Peki tüm bu kurallar, yöntemler doğrultusunda kurbanlık alırken nelere dikkat edilmelidir? İşte, açıklamalar...

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilir

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilir

KURBANLIK KOYUN ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

- Hasta gözüken hayvanı almayınız. Solgun ve durgun hayvanların hasta olduğu konusunda şüphe duyulmalıdır. Canlı olan hayvanları seçmelisiniz.

- Kulağının kuyruğunun kopuk veya hasarlı olmamasına dikkat ediniz.

- Gözünün veya memesinin kopuk veya kör olup olmadığını kontrol ediniz.

- Etli butlu olanları tercih ediniz. Tüylerinin parlak olmasına özen gösteriniz.

- Bazı koyunları boyayarak göz boyayabilirler. Aksine kimyasal madde sürülmüş koyunları tercih etmeyiniz.

Küçükbaş hayvanlarda, oğlaklar en az 1 yaşında, kuzuların en az 6 aylık ve annesi kadar olması gerekmektedir. Koyun ve koçlar zaten kurban edilebiliyor ama yaş şartı koyun ve keçilerde fark olabiliyor.

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilir

Kurbanlık alırken nelere dikkat edilir

- Erkek kuzuların en az 6 aylık olması gerekirken, 1 yaşını doldurmuş olan hayvanlar kurban olarak kabul edilmektedir.

Büyükbaş hayvanlar

Büyükbaş hayvanlar

- İslam inancımıza uygun olarak alt çenelerinde 2 büyük dişin olması gerekmektedir. Büyükbaş hayvancılıkta en az 2 yaşını doldurmuş olmalıdır. Tüm hayvanların 2 yaşını doldurması dişlerinden belli oluyor. 

Evde bayram hazırlığı nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Evde bayram hazırlığı nasıl yapılır?

BİR YORUM YAPIN 0