Tekir balığı nasıl temizlenir? Balık ayıklamanın pratik yöntemi

08 Ocak 2020, 15:56
Tekir balığı nasıl temizlenir? Balık ayıklamanın pratik yöntemi

Omega 3 bakımından zengin olan tekir balığı, kalp rahatsızlıkları için fayda sağlayan bir balık çeşididir. Kırmızımsı rengi ile genelde barbun ile karıştırılır. Hem lezzetli hem besleyici bu balık nasıl temizlenir? Tekir balığını ayıklamanın en pratik yöntemi nelerdir? İşte, tekir balığı ayıklamanın yöntemi...

Akdeniz ve Ege'de görülen Tekir Balığı, bıyıklı bir balıktır. Bıyıkları sayesinde beslenmektedir. Hem omega hem de kalsiyum yönünden zengin olan bu balık, iki haftada bir tüketilmelidir. Kemik erimesi ve kalp krizinin önüne geçen Tekir de diğer balıklar gibi antikanserojen değerlerinden dolayı tüm kanser türleriyle mücadele edebilir. Peki, tekir nasıl temizlenmeli? Tekir balığını ayıklamanın kolay ve pratik yöntemi nedir? Yanıtları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Tekir balığı nasıl temizlenir?

TEKİR BALIĞI NASIL AYIKLANIR?

Öncelikle pullarını ayıklama yapmanız gerekmektedir. Pullarını tıraşlama yöntemiyle temizleyiniz.

Tekir balığı nasıl temizlenir?

İçinin temiz şekilde alınması siyah lekelerin temizlemesine özen gösteriniz.Kanın çıkması beklenmeyeceğinden yalnızca içini ayıklamanız yeterli olacaktır.

Tekir balığı nasıl temizlenir?

Baş kısmı kesilmeden pişeceği için kulağının atılması gerekiyor. Aksi halde tadında lezzet kaybı olacaktır ve acımsı bir tat alabilirsiniz.

Pişirmeden önce lezzeti ve kıvamı için mutlaka tuzlayıp 20 veya 25 dakika kadar dolapta bekletiniz.

Tekir balığı nasıl temizlenir?

BALIK HAVYARI SEVENLER İÇİN;

Tekir balığının içerisinde havyar bulunuyorsa kenara ayırıp ayrıca havyarı pişirebilirsiniz. Veya ezilmiş havyarı doğal yağlar karışımı ile yüz maskesi olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar