Çipura balığı nasıl ayıklanır? Çupra balığını ayıklamanın püf noktaları

Pullu balık çeşitlerinden biri olan Çipura balığı Çupra olarak da bilinir. Potasyum, fosfor, sodyum yönünden zengin olan çipura protein içeriği, Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde besleyici bir besindir. Peki, bu faydalı balığı ayıklarken nelere dikkat edilmeli? Çipura balığı ayıklamanın püf noktaları nelerdir? Yanıtlar için haberimizin içeriğine göz atın.

Sinarit grubuna ait bir balık olan çipura, Türkiye’de Ege ve Akdeniz kıyılarında bol bulunuyor. Çipuralar gümüş pullu, elips vücut şeklinde, yanları basık, gövdesi kalın, başı büyük olarak betimleniyor. Balık denince akla ilk gelenlerden olan çipura balığı, taze taze ulaştığı sofraları şenlendir. Oldukça lezzetli olduğu bilinen çipura, beyaz etiyle günlük olarak sıklıkla tüketilir. Çipura balığı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Demir, kalsiyum türü mineraller sayesinde kemik, diş ve eklemler için yararlıdır. Faydaları saymakla bitmeyen Çipura balığını ayıklarken nelere dikkat edilmelidir? Çipuranın içini temizlemeden önce pullarına nasıl bir çözüm bulmalıyız? İşte, çipura ayıklamanın pratik çözüm önerileri...

Palamut balığı nasıl temizlenir? Palamut balığını ayıklama yöntemleriİLİŞKİLİ HABERPalamut balığı nasıl temizlenir? Palamut balığını ayıklama yöntemleri

Çipura nasıl ayıklanır?

Çipura nasıl ayıklanır?

ÇİPURA BALIĞI NASIL AYIKLANIR?

  • Öncelikle pullarını ayıklama yapmanız gerekiyor. Pullarını tıraşlama yöntemiyle temizleyin. Balık pulu tıraşlama aparatı yoksa bıçağın keskin yüzüyle pullarını temizleyebilirsiniz.

Çipura ayıklama yöntemi

Çipura ayıklama yöntemi

  • İçinin temiz şekilde alınması siyah lekelerin temizlemesine özen gösterin. Kanın çıkması beklenmeyeceğinden yalnızca içini derinlemesine ayıklamanız yeterli olacaktır.

Çipura balığı nasıl temizlenir

Çipura balığı nasıl temizlenir

  • Baş kısmı kesilmeden pişeceği için kulağının atılması gerekiyor. Aksi halde tadında lezzet kaybı olacaktır ve acımsı bir tat alabilirsiniz.

Çipura balığı temizleme yöntemleri

Çipura balığı temizleme yöntemleri

  • Pişirmeden önce lezzeti ve kıvamı için mutlaka tuzlayıp 20 veya 25 dakika kadar dolapta bekletin.

Çipura filetosu nasıl çıkarılır

Çipura filetosu nasıl çıkarılır

PRATİK BİLGİ: Balığın havyarını (yumurtasını) değerlendirmek isteyenler, havyarı bir kaseye ayırıp daha sonra balığı ayıklama yöntemine devam edebilir.

Koruk nedir? Koruk suyu nasıl yapılır? Koruk suyunun faydaları nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Koruk nedir? Koruk suyu nasıl yapılır? Koruk suyunun faydaları nelerdir?
Sütlü yeşil çay diyeti nasıl yapılır? 3 günde 5 kilo verdiren sütlü  yeşil çay diyeti

İLİŞKİLİ HABER

Sütlü yeşil çay diyeti nasıl yapılır? 3 günde 5 kilo verdiren sütlü yeşil çay diyeti

BİR YORUM YAPIN 0