Pullu balık çeşitlerinden biri olan Çipura balığı Çupra olarak da bilinir. Potasyum, fosfor, sodyum yönünden zengin olan çipura protein içeriği, omega 3 ve omega 6 yağ asitleri sayesinde besleyici bir besindir. Peki, bu faydalı balığı ayıklarken nelere dikkat edilmelidir? Çipura balığın ayıklamanın püf noktaları nelerdir? Yanıtlar için haberimizin içeriğine göz atınız...

Sinarit grubuna ait bir balık olan çipura, Türkiye’de Ege ve Akdeniz kıyılarında bol bulunur. Çipuralar gümüş pullu, elips vücut şeklinde, yanları basık, gövdesi kalın, başı büyük olarak betimlenir. Balık denince akla ilk gelenlerden olan çipura balığı, taze taze ulaştığı sofraları şenlendir. Oldukça lezzetli olduğu bilinen çipura, beyaz etiyle günlük olarak sıklıkla tüketilir. Çipura balığı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Demir, kalsiyum türü mineraller sayesinde kemik, diş ve eklemler için yararlıdır. Kalabalık ailelerin tercihi bu balığı, misafir sofralarında da görmekteyiz. Faydaları saymakla bitmeyen Çipura balığını ayıklarken nelere dikkat edilmelidir? Çipuranın içini temizlemeden önce pullarına nasıl bir çözüm bulmalıyız? İşte, çipura ayıklamanın pratik çözüm önerileri...

Çipura nasıl ayıklanır?

ÇİPURA BALIĞI NASIL AYIKLANIR?

  • Öncelikle pullarını ayıklama yapmanız gerekmektedir. Pullarını tıraşlama yöntemiyle temizleyiniz. Balık pulu tıraşlama aparatı yoksa bıçağın keskin yüzüyle pullarını temizleyebilirsiniz.

Çipura ayıklama yöntemi

  • İçinin temiz şekilde alınması siyah lekelerin temizlemesine özen gösteriniz. Kanın çıkması beklenmeyeceğinden yalnızca içini derinlemesine ayıklamanız yeterli olacaktır.

Çipura balığı nasıl temizlenir

  • Baş kısmı kesilmeden pişeceği için kulağının atılması gerekiyor. Aksi halde tadında lezzet kaybı olacaktır ve acımsı bir tat alabilirsiniz.

Çipura balığı temizleme yöntemleri

  • Pişirmeden önce lezzeti ve kıvamı için mutlaka tuzlayıp 20 veya 25 dakika kadar dolapta bekletiniz.

Çipura filetosu nasıl çıkarılır

Balığın havyarını (yumurtasını) değerlendirmek isteyenler, havyarı bir kaseye ayırıp daha sonra balığı ayıklama yöntemine devam edebilir.

BİR YORUM YAPIN 0