Kek kurabiye kalıplarını temiz tutmanın kolay yolları

16 Ocak 2020, 16:07
Kek kurabiye kalıplarını temiz tutmanın kolay yolları

Canınız kek veya kurabiye mi çekti? Her ikisini fırında hazır ettikten sonra hamur kalıbını temizlemekte zorlanabilirsiniz. Peki, kek veya kurabiye gibi hamur kalıplarının size zorluk çıkarmadan temizlenmesi için ne gibi bir yöntem uygulamanız gerekmektedir? İşte mutfağın eşsiz eşyası hamur kalıbının, temizlik önerileri..

Her şekil ve çeşitte kek kalıpları bulunmaktadır. Teflon, silikon, mika, cam ve granit çeşitleri mutfağınızı süsleyen ev eşyalarıdır. Yapılarına göre farklı temizleme yöntemi gösterseler bile, her birinde hamurun alta yapışmasıyla alakalı benzer durum yaşanabilir. Peki, bu durum nasıl önlenmelidir? Kek kurabiye kalıplarını temizlerken nelere dikkat edilmelidir? Pratik temizlik önerilerini sizlerle paylaşıyoruz. İşte, kek ve kurabiye kalıplarının temizliği ile alakalı bilmeniz gereken bilgiler...

Kek kurabiye kalıpları nasıl temizlenir?

KEK VE KURABİYE KALIBI NASIL TEMİZLENİR?

- Keki kalıptan aldıktan sonra içerisine beyaz veya elma sirkesini dökünüz ve bekletiniz. Süngerin bir ucunu lekenin kolay çıkıp çıkmadığını kontrol edip ondan sonra bulaşık deterjanıyla köpürterek derinlemesine bir temizleme gerçekleştiriniz.

Kek kurabiye kalıplarını temizlemenin püf noktası

- Kurabiye kalıpları yapısı genelde plastik veya silikon olmaktadır. Hamurun üzerine sert basılması halinde, kenarlarında biriken hamur izlerinden, üzerlerine limon sürerek kurtulabilirsiniz.

- Kek kalıbını üzerine bir miktar zeytinyağı damlatınız. Hamurun yumuşadığını ve eridiğini fark ettikten sonra, temizlik adımına sıvı deterjan sürülmüş bir süngerle devam edebilirsiniz.

Kek kurabiye kalıplarını temizlemenin püf noktası

- Bir pamuğa zeytinyağı damlatarak aynı şekilde, pamuğu kalıbın içerisinde gezdiriniz. Hamur parçalarının pamuğa çıktığını göreceksiniz.

Kek kurabiye kalıplarını temizlemenin püf noktası

- Su dolu bir bardağın içerisine karbonat limon ve sirke karışımı yapın. Karışımı kek kalıbının içerisinde döküp bekletiniz. Daha sonra deterjanla yıkayınız.

Su dolu geniş bir kabın içerisine karbonat limon ve sirke karışımı yapın. Kurabiye kalıplarını bu karışım içerisine atınız. Hamurun yüzeye çıkması halinde rahat bir temizleme sizi bekliyor.

Kek kurabiye kalıplarını temizlemenin püf noktası

ÖNEMLİ BİLGİLER;

Kek veya kurabiye kalıplarını kesinlikle bulaşık makinesinde yıkamayınız. İzlerin kalıba yapıştığını göreceksiniz. İdeal olanı yukarıda verdiğimiz yöntemlerle elde yıkamak olacaktır.

Hamur kalıbı temizlemenin püf noktaları

Kek kalıplarına hamur yapışmasını engellemek için, alüminyum folyo veya yağlı kağıt koyabilirsiniz. Yalnızca düz şekilsiz kek kalıplarında uygulamanız önerilmektedir. Tırtıklı veya dilimli kalıpların keke şeklini vermesi için kullanmanız doğru olmayabilir.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar