Şeker hastalığına faydalı olan tarhana, çeşitli hastalıklardan koruduğu gibi, yorgunluğu alan mucizevi bir gıdadır. Peki bu mucizevi gıdanın uzun ömürlü tüketilmesi için neler yapılmalıdır? Tarhananın bozulduğu nasıl anlaşılır? Tarhana nasıl saklanır? Tarhananın pratik fermantasyonu nasıl yapılır? İşte, tarhana hakkında bilinmesi gereken gerekli bilgiler...

Özellikle İç Anadolu Bölgesi'nin sevilen ve meşhur çorba çeşidi olan Tarhana, yaz aylarında kışın yapmak üzere stoklanır. Tarhana besin değerleri yüksek gıdalar arasında yer almaktadır. Tarhanayı yaparken kullanılan ürünlerden dolayı tarhana içerisinde bolca vitamin ve mineral vardır. Yoğurdun temel birleşeni olduğu tarhana, uzun süre bozulmadan saklanabilir. Peki, tarhananın doğru fermentesi nasıl yapılmalı? Tarhanayı saklarken nelere dikkat edilmeli? Tarhana hakkında merak ettiğiniz bilgilere sayfamızın içeriğinden ulaşabilirsiniz...

Tarhana nasıl saklanır?

TARHANA NASIL SAKLANMALI?

Tarhanayı her zaman cam kavanozda saklamaya özen gösteriniz. Bez torbalar da saklamanız için sağlıklı olabilir. Böceklenme yapmaya elverişli olan tarhana, kapalı olarak sakladığınız kavanoz veya bez torbalardan hava almamalı. Direkt gün ışığından uzak tutmalısınız. Serin ve karanlık yerlerde muhafaza etmeniz doğru olacaktır. 

Tarhananın bozulup bozulmadığı nasıl anlaşılır

TARHANANIN BOZULUP BOZULMADIĞI NASIL ANLAŞILIR?

Tarhananın bozulup bozulmadığını anlamak için tatmanıza gerek yoktur. Kokusu ve görüntüsü ele vermeye yetecektir. Tarhana, rutubet kokuyor yani normal kokusundan uzak bir koku yayıyorsa, bozulduğunu anlayabilirsiniz. Görselliğini ise rengin turuncudan siyaha dönmesinden anlayabilirsiniz. Siyaha dönmesi böceklenmeye yüz tuttuğunu göstermesidir.

Tarhana nasıl fermente edilir

TARHANA NASIL FERMENTE EDİLİR?

Tarhananın uzun ömürlü olmasında iyi kurumuş olması her zaman için önemli bir kuraldır. Tarhanayı güneşte kurutmak havaya maruz bırakmak yerine fırında 70 ile 80 derecelik ısıda kurutmanız daha doğru olacaktır. 

Tarhana yaparken kullandığınız yoğurdun kalitesi oldukça önemlidir. Yoğurdun besin değerine ve organik olmasına özen gösteriniz. Bir diğer fermente işleminin temel malzemesi olan hamur; uzun süre mayalanıp bekletilmeli. Lezzeti artıracaktır. Hamurun mayalanmasını hızlandırmak için içine fırından alacağınız ekmek hamurunu ya da 1 paket kuru veya yaş mayayı da ilave edebilirsiniz. Fermantasyonu 5 ile 7 günde tamamlayabilirsiniz. Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa iyice karıştırınız.

İLİŞKİLİ HABER

Siyah renk için kombin önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Evde hijyen nasıl sağlanır?

BİR YORUM YAPIN 0