Bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içeren nar, aynı zamanda bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Nar soyma işlemi üşenilen bir durum olduğundan kolaylıkla tüketilmemektedir. Narı kolaylıkla soymak için hangi yöntemler denenmelidir? İşte narı kolayca soymanız için uygulayacağınız yöntemler...

Son zamanlarda koronavirüsünün yayılmasından dolayı vatandaşlar, bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek besinler tüketmeye başladı. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren besinlerin başında gelen narın, faydaları saymakla bitmiyor. Narın faydaları hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için haberimizin içeriğine göz atabilirsiniz. Peki, çekirdek taneli bol vitaminli bu meyveyi, üzerinize suyunu sıçratmadan nasıl ayıklamalısınız? Merak ettiğiniz yöntemleri sayfamızda bulabilirsiniz...

PRATİK NAR SOYMA YÖNTEMİ;

Narı düz bir zeminde elinizle yuvarlayınız. Meyveyi önce ortadan ikiye bölmeli ve taneli kısmı avuç içinize gelecek şekilde elinize yerleştirmelisiniz. Sonra diğer elinize aldığınız bir tahta kaşıkla narın kabuklu kısmına vurduğunuzda tanelerin kolayca avucunuza düşecek.

Narı dilimlere ayırdıktan sonra  su dolu bir kabın içinde kabuklu kısımları yukarıya bakacak şekilde bir süre bekletin. Beyaz kısımların nar tanelerinden kolayca ayrıldığını ve su yüzüne çıktığına şahit olacaksınız.

NAR NASIL SAKLANIR ADLI HABERİMİZİN İÇERİĞİNE GÖZ ATABİLİRSİNİZ...

Narı çiçek şekline gelecek şekilde eşit parçada kesiniz. Nar taneleri içe, kabuğu dışarı gelecek şekilde tabakta yerini değiştiriniz. Sonra metal bir kaşık yardımıyla narın alt kısmına darbeler uygulayın. Tabağa nar taneleri düşecektir.

BİR YORUM YAPIN 0