Koronavirüs salgını nedeniyle bir çok vatandaş zaruri olmadıkça evde kalıyor ancak bazı özel sektör çalışanları iş yerine gitmek zorunda. İş veya herhangi bir ihtiyaç nedeniyle de olsa dışarıdan evinize geldiğinizde yapmanız gereken ilk adım nelerdir? Dışarıdan eve geldiğinizde dezenfekte etmeye nereden başlanmalıdır? İşte, merak ettiğiniz yanıtlar...

Koronavirüs'ten korunmanın bir çok yöntemi vardır. Tedbirleri ise günden güne geliştirilmektedir. Covid 19 gibi çeşitli mutasyona uğrayarak insanlara bulaşan bu ölümcül virüs, vatandaşların hijyen konusunda daha dikkatli olmalarını sağladı. İş veya herhangi bir sebepten dolayı dışarı çıkan vatandaşlar, evlerine döndüklerinde ilk olarak hangi temizliğe ve dezenfekteye dikkat etmeli? Kişi eve adım atar atmaz, neleri yapıp neleri yapmamalı? Alışkanlıkları terketmek zor olsa da sağlık için yapmakta zorunlu olduğumuz adımları haberimizin içeriğinden öğrenebilirsiniz. İşte, koronavirüs tedbirleri...

Hayatı eve sığdır "evde kal"

DIŞARIDAN EVE GİRİNCE YAPILMASI GEREKEN İLK ADIMLAR;

İlk yapılması gereken ayakkabınızı dışarıda bırakıp, içeriye girmek olacaktır. Ayakkabınız kapı önünde maksimum 4 saat durduktan sonra içeriye alabilirsiniz. Çantanızı aynı şeklide spreyleyiniz. Dışarıda çantayı ağzı açık kullanıyorsanız spreyden çantanın içine de sıkınız.

Koronavirüs tedbirleri

Çantayı sıklıkla uğramadığınız bir odaya koyup orada maksimum 4 saat veya sabaha kadar bekletiniz. Ellerinizde poşetler varsa aynı şekilde poşetleri de çanta ile birlikte dezenfekte ediniz ve bekleme odasına almayı unutmayınız. İçerisinde buzdolabına hemen konması gereken ürün varsa alabilirsiniz. Ürünü dezenfekte ederek buzdolabının içerisine koymayı unutmayınız. Ev anahtarları metal yapılı ve el atında bulunan bir eşya olması nedeniyle, her kullanımdan sonra dezenfekte edeceğiniz ilk işler arasında yer almalıdır.

Koronavirüs tedbirleri

Üzerinizdeki mont, ceket veya hırkayı çıkartmadan üzerinize antibakteriyel jel spreyini sıkınız. Daha sonra yavaşça üzerinizi havalandırmadan çıkartıp, bir sandalyenin üzerine asınız. (Sık kullanmadığınız bir odanın içerisinde beklemeye alınması en doğru olanıdır)

KIYAFETLERİNİZİ HAVALANDIRMAK VİRÜSLERİN DE HAVALANMASINA YOL AÇABİLİR!

Diğer kıyafetlerinize de aynı şekilde antibakteriyel jel spreyi sıkarak üzerinizden yavaş hareketle çıkarınız. Daha sonra ceketinizi çıkarıp beklemeye aldığınız yere götürüp orada bırakınız. 

Koronavirüs tedbirleri

ELLERİ YIKAMAK MUTLAK GÖREV!

Koronavirüs tedbirleri

Bu işlemlerden sonra elleri antibakteriyel sabun ile iyice yıkayınız. Daha sonra elinizi saçınıza götürüp sıvazlayınız. Kollarınızı dirseklere kadar ıslatınız. Burnunuza su verip sümkürünüz. Boğazınıza su alıp gargara yapınız. (tercihen deniz tuzu ile birlikte) Kulak içlerini de hafif ıslatınız ve kulak çöpü ile kulak içlerini temizleyiniz.

Koronavirüs tedbirleri

Ev takımlarınızı giydikten sonra her riske karşılık ev giysilerinin üzerilerine antibakteriyel jel spreyi sıkınız. Bolca evi havalandırınız. 

İLİŞKİLİ HABER

Evde yapılan aktiviteler nelerdir? Evde can sıkıntısını alan etkinlikler

İLİŞKİLİ HABER

Evde ıslak mendil nasıl yapılır? Pratik ıslak mendil üretimi

İLİŞKİLİ HABER

İlkbahar sezonuna yönelik ev dekorasyonu önerileri

İLİŞKİLİ HABER

Koronavirüsten ölümün en az olduğu büyükşehir

İLİŞKİLİ HABER

Koronavirüste erkekleri sıkıntıya sokan 7 sorun

BİR YORUM YAPIN 1

Cihad 2 yıl önce

Kısaca abdest alin desenize