Tanzanit taşı nedir? Tanzanit taşı neye yarar, özellikleri nelerdir?

28 Haziran 2020, 08:56
Tanzanit taşı nedir? Tanzanit taşı neye yarar, özellikleri nelerdir?

Tanzanya da ortaya çıkan Tanzanit taşı bu bölgede çıkarılan çok değerli özel taşlardan. Tanzanya bölgesinde bir madenci , iki tane çok büyük Tanzanit taşın devlete satarak milyoner oldu. Tanzanit taşını devlete satan madenci bir gecede milyoner olmasıyla sosyal medya gündemine oturdu. İşte özel Tanzanit taşı hakkında bilinmeyenler:

Dünya da sadece Tanzanya da ortaya çıkan özel ve çok değerli taş olan Tanzanit taşı ismini Tanzanya'dan alır. Tanzanit taşını bir madencinin bulmasıyla sosyal medyada olay oldu. Tanzanya bölgesinde çıkarılan bir sürü rengi bulunan ve genelde mücevherat yapımında kullanılan Tanzanit taşı hakkında tüm detaylar:

TANZANİT TAŞI NEDİR? ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Tanzanya da keşfedilen bu taş saydam zoisitin belirli sıcaklıkta ısıtılmasıyla oluşturulmakta ve bu taşın yaklaşık 20 yıl içinde bölgeden tükeneceği ifade ediliyor. Tanzanit taşının mavi, yeşil, mor ve kırmızı renkleri bulunmakta ve taşın değeri taşın rengine ve berraklığına göre değişiyor. Başka açılardan bakıldığında taş 3 farklı renk şeklinde görünür. İçinde magnezyum, demir, manganez, krom, vanadyum, titanyum, stronsiyum ve su bulunmaktadır. 

Tanzanit taşı

TANZANİT TAŞI NE İŞE YARAR? FAYDALARI NELERDİR?

Tanzanya bölgesinde çıkarılan bu taş parlak ışıkla gözlemlendiğinde Koyu mor ve mavi tonlarında görülüyor. Ani sıcaklık değişimlerinde hasar alır ya da çatlayabilir. Madenci bulduğu iki taşı devlete 3,4 milyon dolara sattı. Tanzanit, işitme duyusunu güçlendirmeye, yüksek tansiyona, depresyonun olumsuz etkilerini yok etmede, biyolojik ve ruhsal olarak görme yetisini arttırma da çok etkili olduğu ifade ediliyor. Aynı zamanda Boğaz, kalp ve 3. göz çakrası üzerinde etkili ve zihin ve kalbin enerjisini yükselmesinde yardımcı olmakta.

TANZANİT TAŞI NASIL TEMİZLENİR?

Tanzanit taşı, ılık su ve sabunla temizlenmesi daha doğrudur. Buharla ve ultrasonik maddelerle temizlenmemelidir. Hidroflorik asitlerden uzak tutulmalıdır çünkü asitler taşı asındırıp hasar verirler. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar