Mantar nasıl temizlenir? Mantar yıkamanın püf noktaları...

29 Haziran 2020, 08:59
Mantar nasıl temizlenir? Mantar yıkamanın püf noktaları...

Mantar sebze türleri arasında yer alan Türk mutfağının tartışılan sebze türlerinden biridir. Doğada ve özel yetiştirme yöntemiyle de bulunan mantar tüketilmeden önce yıkanması ya da yıkanmaması büyük tartışma konusu. Mantar nasıl temizlenir? İşte protein bakımından zengin olan mantar hakkında bilmeniz gerekenler.

Yediğimiz bütün sebze ve meyveleri her zaman tüketmeden önce yıkarken mantarı tüketmeden önce yıkanıp yıkanmaması hep tartışma konusu olmuştur. Mantar; demir, lif, protein ve bunun gibi birçok vitamin içermektedir. Mantar, yağ ve şeker oranı düşük olduğundan dolayı diyet listelerinde çokça yer alır. 

Doğada bulunan bazı mantar çeşitlerinin zehirli olmasından dolayı mantarı tüketmekten çekinen insanlar da var.  Kalp dostu olan mantarı sote de omlet içinde, pizza da, çorba da ve birçok yemekte görmek mümkün. Mantar görüntüsünden dolayı ayıklanıp temizlenmesi zor gibi görünse de çok basit. İşte mantar temizliği hakkında bilmeniz gerekenler...

MANTAR NASIL AYIKLANIR? MANTAR SOYULUR MU?

Mantar, doğa da yetiştiği yapısı gereği rahatlıkla soyulabilen ve soyulmadan da yenilebilen bir sebzedir. Mantarı soymak için saplarını birbirinden ayırmanız gerekir. Şapka kısmında bulunan siyah olan bölgeleri elinizle tek tek ayırabilirsiniz. Bıçak yardımıyla rahatlıkla soyulduğunu göreceksiniz.

MANTAR NASIL TEMİZLENİR?

Mantar yapısı itibariyle içinde çok fazla su barındırdığı için ayıkladıktan sonra yıkamak mantarın daha fazla su çekmesini sebep oluyor. Çok su çeken mantar pişirdikten sonra tamamen tadı bozuluyor.  Mantarı temizlemek için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki; ıslak bez yardımıyla mantarları tek tek silebilirsiniz. İkinci yöntemse; sebze temizle fırçasıyla şapka kısmında olan zarların üstüne sürerek temizleyebilirsiniz. Son olarak; mantar eğer çok kirli ve topraklı ise bir kabın içine limon sıkın ve su ekleyin ardından mantarları içine koyun. Yaklaşık 10 dakika beklettikten sonra çıkarın. Kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar