Mantar nasıl soyulur? Mantarın kararması nasıl önlenir, püf noktaları nelerdir

Değerli besinlerle dolu, kalorileri düşük, lif ve protein kaynakları olan mantarları soyarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Lezzet bakımından mutfakların vazgeçilmezi olan mantarların kararmasını engellemek için bilinmesi gerekenleri sizler için paylaşıyoruz. Mantar nasıl soyulur, mantarın kararması nasıl engellenir? Mantar hakkında merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Mantar, protein bakımından oldukça zengin oldukça zengin sebzeler arasında yer alıyor. Özellikle et yemeklerin yanına yakışan mantar oldukça lezzetli ve doyurucu güçlü bir besindir. Birçok çeşidi bulunan mantar yemeklerin yanında sebze işlevi de görür. Mantarlar çok hızlı bir şekilde karardıkları için bazen yemeklerin görüntüsünü bozabilir. Bunun nedeni ise mantarın içeriğinin çoğunun su olmasından kaynaklanmaktadır. İçeriğinde çok su olduğu için mantarlar temizlenme esnasında çok fazla su çekerler. Pişirilirken ise ısının verdiği yoğunluktan ötürü çektikleri suyu geri salarlar. Bu yüzden de mantarlarda kararmalar meydana gelir. Bu yüzden mantarları temizlerken kararmaması için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası bulunuyor. İşte detaylar:

Mantar nasıl temizlenir? Mantar yıkamanın püf noktaları nelerdir?İLİŞKİLİ HABERMantar nasıl temizlenir? Mantar yıkamanın püf noktaları nelerdir?

Mantar nasıl soyulur

Mantar nasıl soyulur

MANTARLAR NASIL SOYULUR?

⇒ Mantar, doğa da yetiştiği yapısı gereği rahatlıkla soyulabilen ve soyulmadan da yenilebilen bir sebzedir. Mantarı soymak için saplarını birbirinden ayırmanız gerekir. Şapka kısmında bulunan siyah olan bölgeleri elinizle tek tek ayırabilirsiniz. Bıçak yardımıyla rahatlıkla soyulduğunu göreceksiniz.

mantar neden kararır

mantar neden kararır

⇒ Mantarları temizleme aşamasında suyla yıkamak yerine temiz bir bezle silmeyi deneyebilirsiniz.

⇒ Ya da mantarların ince zar tabakasını soyarken bir kapta temiz su koyun. Koyduğunuz temiz suya yarım limon sıkarak mantarların kararmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca limon sıktığınız suya dilerseniz biraz un serpiştirebilirsiniz böylece mantarların kararmasını engelleyebilirsiniz.

Mantarın kararması nasıl engellenir

Mantarın kararması nasıl engellenir

MANTARIN KARARMASI NASIL ENGELLENİR?

⇒ Mantarların kararmaması için gerekirse mantarlarınızı çok fazla bekletmeden çabuk pişirmeniz daha doğru olur.

⇒ Özellikle mantar pişirirken alüminyum tencere yerine teflon ve çelik tencere kullanılmalıdır. Çünkü mantar alüminyum tencerelerde pişirildiği zaman çok hızlı kararma yapabilir.

mantarın kararması nasıl engellenir

mantarın kararması nasıl engellenir

⇒ Mantarları pişirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf noktası mantarları yüksek ısıda pişirmek gerektiğidir. Mantarlar çok hızlı bir şekilde pişirilirse besin değerinin kaybolmaması açısından çok önemlidir.

Dünyanın en acı biberi: Carolina Reaper! Faydasını duyunca çok şaşıracaksınız

İLİŞKİLİ HABER

Dünyanın en acı biberi: Carolina Reaper! Faydasını duyunca çok şaşıracaksınız
Havuç tarator nasıl yapılır? En pratik anne mezesi havuç tarator tarifi

İLİŞKİLİ HABER

Havuç tarator nasıl yapılır? En pratik anne mezesi havuç tarator tarifi
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 1

Cevriye 1 yıl önce

Off olmuyo olmuyoo ben bunlarn hepsini bir öğünde atıştırmalık diye yerim sldkpwşwncpwldm