Değerli besinlerle dolu, kalorileri düşük, lif ve protein kaynakları olan mantarları soyarken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Lezzet bakımından mutfakların vazgeçilmezi olan mantarların kararmasını engellemek için bilinmesi gerekenleri sizler için paylaşıyoruz. Mantar nasıl soyulur? Mantarın kararması nasıl engellenir? Mantar hakkında merak ettiğiniz tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Mantar, protein bakımından oldukça zengin oldukça zengin sebzeler arasında yer alıyor. Özellikle et yemeklerin yanına yakışan mantar oldukça lezzetli ve doyurucu güçlü bir besindir. Birçok çeşidi bulunan mantar yemeklerin yanında sebze işlevi de görür. Mantarlar çok hızlı bir şekilde karardıkları için bazen yemeklerin görüntüsünü bozabilir. Bunun nedeni ise mantarın içeriğinin çoğunun su olmasından kaynaklanmaktadır. İçeriğinde çok su olduğu için mantarlar temizlenme esnasında çok fazla su çekerler. Pişirilirken ise ısının verdiği yoğunluktan ötürü çektikleri suyu geri salarlar. Bu yüzden de mantarlarda kararmalar meydana gelir. Bu yüzden mantarları temizlerken kararmaması için dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası bulunuyor. İşte detaylar:

İLİŞKİLİ HABERMantar nasıl temizlenir? Mantar yıkamanın püf noktaları nelerdir?

Mantar nasıl soyulur

MANTARLAR NASIL SOYULUR, KARARMASI NASIL ENGELLENİR?

⇒ Mantar, doğa da yetiştiği yapısı gereği rahatlıkla soyulabilen ve soyulmadan da yenilebilen bir sebzedir. Mantarı soymak için saplarını birbirinden ayırmanız gerekir. Şapka kısmında bulunan siyah olan bölgeleri elinizle tek tek ayırabilirsiniz. Bıçak yardımıyla rahatlıkla soyulduğunu göreceksiniz.

mantar neden kararır

⇒ Mantarları temizleme aşamasında suyla yıkamak yerine temiz bir bezle silmeyi deneyebilirsiniz.

⇒ Ya da mantarların ince zar tabakasını soyarken bir kapta temiz su koyun. Koyduğunuz temiz suya yarım limon sıkarak mantarların kararmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca limon sıktığınız suya dilerseniz biraz un serpiştirebilirsiniz böylece mantarların kararmasını engelleyebilirsiniz.

Mantarın kararması nasıl engellenir

⇒ Mantarların kararmaması için gerekirse mantarlarınızı çok fazla bekletmeden çabuk pişirmeniz daha doğru olur.

⇒ Özellikle mantar pişirirken alüminyum tencere yerine teflon ve çelik tencere kullanılmalıdır. Çünkü mantar alüminyum tencerelerde pişirildiği zaman çok hızlı kararma yapabilir.

⇒ Mantarları pişirirken dikkat etmeniz gereken bir diğer püf noktası mantarları yüksek ısıda pişirmek gerektiğidir. Mantarlar çok hızlı bir şekilde pişirilirse besin değerinin kaybolmaması açısından çok önemlidir.

İLİŞKİLİ HABER

Dal gibi zayıflatan zeytin yaprağı çayı nedir, faydaları neler? Zeytin yaprağı tozu...

İLİŞKİLİ HABER

Kazayağı otunun faydaları nelerdir? Yoğurtla beraber tüketildiğinde...

İLİŞKİLİ HABER

Bulaşık makinesinde turşu nasıl yapılır? Bulaşık makinesinde turşu tarifi

BİR YORUM YAPIN 0