Dolma içi buzlukta saklanır mı? Artan dolma içi saklama yöntemleri...

13 Mayıs 2021, 13:51
Dolma içi buzlukta saklanır mı? Artan dolma içi saklama yöntemleri...

Sofraların vazgeçilmez yemeklerinden olan dolmanın birçok çeşidini yapmak mümkün. Yaz mevsiminde taptaze sebzelerle yapılan dolmanın artan harcını daha sonra değerlendirmek üzere buzlukta saklayabilirsiniz. Dolma içi buzlukta nasıl saklanır? İşte detaylar:

Yaz mevsiminde patlıcan, biber, yaprak sarması gibi birçok taze sebzelerle yapılan dolma, Türk mutfağının en önemli klasik lezzetlerinden biridir. Etlisi etsizi, sulusu ve baharatlısı her çeşidi ayrı ayrı çok lezzetli olmaktadır. Dolmanın en lezzetli kısmı şahane bir şekilde hazırlanan dolma içidir. Bazen hazırladığımız iç harcı fazla olabiliyor. Evde de başka sebze yoksa artan iç harcı başka zaman değerlendirmek üzere buzdolabında saklayabilirsiniz. Artan dolma içini buzlukta saklamak istiyorsanız hazırlamış olduğunuz harcın etsiz olmasına dikkat etmeniz gerekir. Böylelikle buzluğa attığınız zaman iç harcı hem uzun süre dayanacak ve lezzetinden bir şey kaybetmemiş olacaktır. Dolma içi hazırlarken pirinçleri suda bekletip yapmayın. 

Makarna suyu nasıl değerlendirilir? Makarna suyunu dökmeyip değerlendirmenin 3 yoluİLİŞKİLİ HABERMakarna suyu nasıl değerlendirilir? Makarna suyunu dökmeyip değerlendirmenin 3 yolu

Dolma içi buzlukta saklanır mı

- Buzlukta saklayacağınız iç harcı dolmaları doldurduktan sonra buzdolabı poşetinin içine koyup havasını alın. Sıkıca bağladıktan sonra buzluğa atabilirsiniz.

Pişmiş dolma içi buzlukta saklama

-  Kullanacağınız zaman 2 saat öncesinden çıkarın ve çözülmesi için oda sıcaklığında bekletin. Çözdürdükten sonra güzelce karıştırıp şahane dolmalar yapabilirsiniz.

Artan dolma içi nasıl değerlendirilir

- İsterseniz fazla gelen iç harcı bekletip marketten alacağınız patlıcan ya da biber gibi sebzelerin içini doldurabilir ve  küçük bir tencereye yerleştirip buzlukta saklayabilirsiniz. Eğer küçük tencereniz yoksa buzdolabı poşetinin içine güzelce yerleştirip saklayabilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar