Yeşim taşı nedir? Yeşim taşı nasıl oluşur, faydaları ve özellikleri

03 Eylül 2020, 08:56
Yeşim taşı nedir? Yeşim taşı nasıl oluşur, faydaları ve özellikleri

Nefrit adıyla anılan yeşim taşı yüzyıllardır mücevherat, heykel ve biblo gibi birçok süslemelerinde kullanılan çok değerli taşlar arasında yer almaktadır. Doğada en çok bulunan taşlar arasında yer alan yeşim taşı aynı zamanda çok dayanıklı bir yapıya sahiptir. En çok yeşil ve tonları renge sahip olması yanında, mücevher olarak kullanılan yeşim taşı nasıl oluşur? İşte yeşim taşı hakkında bilinmesi gerekenler:

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN

Yeşim taşı, halk arasında mutluluk taşı olarak da bilinmektedir. Son dönemlerde sıcak taş masajlarında da kullanımı arttı. Doğal taşlar arasında yer alan yeşim taşı insan sağlığına da iyi geldiği biliniyor. Günümüzde en çok beğenilen ve şifalı etkileri de bulunan yeşim taşı birçok takı olarak ve birçok heykel ve biblo süslemelerinde kullanılmaktadır. Çin imparatorları için ayrı bir yeri olan yeşim taşı günümüzde de birçok Çinli devlet ve yönetici adamının yanında taşıdığı ve şans getirdiğine inandığı taşa İmparator taşı olarak da adlandırmaktadırlar. Yeşim taşı doğada genel olarak yeşil renkte bulunur. Ancak kahverengi ,sarı ve kırmızı renkler de görülebilmektedir. Eski dönemlerde Çin'de çatıların ve evlerin temelinde kullanılırdı. Çinliler Yeşim taşının evleri yıldırım çarpmasından koruduğuna inanıyorlardı. İşte yeşim taşı hakkında bilinmeyenler:

SEDEF TAŞI NEDİR NE İŞE YARAR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

YEŞİM TAŞI NEDİR?

Yeşim taşının bir diğer adı nefrit ama hak arasında mutluluk taşı olarak da bilinir. Akik ve ametist taşlarıyla takı ve mücevher piyasasında en çok kullanılan taşlar arasındadır. Dayanıklı ve güzel bir görünüme sahip olduğu için çok tercih edilmektedir.

YEŞİM TAŞI NASIL OLUŞUR?

ZÜMRÜT TAŞI NEDİR NE İŞE YARAR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

Çin kültüründe önemli bir yere sahip olan yeşim taşı bütün dünyada yeşim yatakları açısından her yerde zengin yatakları bulunuyor. Meksika ve Peru yeşim taşı açısından oldukça zengindir. Özel bir taş olan ve birçok kültürde farklı anlamlar içeren bu taş genel olarak insana şans ve mutluluk getirildiğine inanılıyor.

YEŞİM TAŞININ ÖZELLİKLERİ

Yeşim taşının birçok farklı çeşidi bulunuyor. Çok değerli bir taş olan yeşim taşı aynı zamanda daha ekonomik takı yapımında da kullanılmaktadır. Jadeit adıyla bilinen diğer çeşidi çok nadir bulunan ama oldukça değerli olan bir taştır. Değerli lüks mücevher yapımında en çok kullanılan yeşim taşının Jadeist çeşididir.

YEŞİM TAŞININ FAYDALARI

Dünyanın her yerinde mutluluk ve şans getirildiğine inanılan yeşim taşı; kolye, bilezik ve küpe olarak kullanılmaktadır. Türkiye'de bereket ve bolluk getirildiğine inanılıyor. İnsanları kötü musibetler karşı koruduğu ve insanların kötü enerjilerinden kurtulmasını sağladığına inanılıyor. Küçük çocuklara bir şeyden korktukları zaman eğer yanlarında taşırlarsa tamamen korkulardan kurtulduklarına inanılıyor.

Fiziksel açıdan da böbrek ağrısı çekenlerin yeşim taşının yaydığı enerji sayesinde kısa süre de çektikleri sancılarından kurtulmaktadır. Masaj olarak kullanılan taşlar arasında yer alan bu taş migren gibi ağrıları da dinlendirildiği biliniyor. Aynı zamanda son dönemlerde cilde sağladığı faydalarla da çok gündemde yerini almaktadır. Jadeit taşından yapılan ve rulo şeklinde satılan yeşim taşı aletlerinin düzenli kullanıldığında cilde parlaklık verdiği ve kan akışını hızlandırdığı biliniyor.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar