Kurban nasıl seçilir? İyi bir kurban alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

28 Temmuz 2020, 08:37
Kurban nasıl seçilir?  İyi bir kurban alırken nelere dikkat edilmesi gerekir?

Kurban Bayramı'nın yaklaştığı bu dönemde Kurban satış pazarları kurbanlıklarla dolmaya başladı. Sıkı pazarlıkların yapıldığı satış alanlarında iyi kurban seçimi yapmak isteyenleri bir telaş sardı. Peki kurbanlık seçerken nelere dikkat etmeli? İşte detaylar:

Kurban Bayramına sayılı günler kala kurban satış pazarlarında kurbanlıklarla dolmaya başladı. Kurban pazarında yaşanan hareketlilikle birlikte ibadet etmek isteyenleri güzel bir telaş sardı. Canlı hayvan pazarında iyi bir kurbanlık almak isteyenlerin kurbanlık seçerken dikkat etmesi gereken birkaç şey bulunmaktadır. İşte kurban seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

- Gebelik durumu olabileceğinden dişi hayvan seçiminden uzak durmak gerekir.

- Öncelikle alınacak olan kurbanın duruşunun canlı olup olmadığına bakılır. Herhangi bir hastalığının olup olmadığını ağız ve burnundan akan salyadan anlaşılabileceği bu durumda besi hayvanın durumunun iyi olup olmadığı iyice dikkat edilmelidir.

- Kurbanlık hayvanın çok zayıf olmaması gerekir. Kurbanlıkların neyle beslendiği çok önemlidir. Ama bunu anlamak çok kolay değil. Çünkü üreticilerin bazıları hayvanları mısır slajı yedirmekte ve bu mısır slajı büyükbaş hayvanların işkembesinde şişkinlik yaratıp kurbanlıkların daha ağır çıkmasını sağlamaktadır.

- En önemli noktalardan biri de kurban edilecek bir koyunun bir yaşını doldurmuş olması gerekirken, sığır ve mandanın ise iki yaşını tam doldurmuş olması gerekiyor. Bunu da hayvanın dişlerinden anlamak mümkün. Bazı uzmanlarda büyükbaş hayvanın üç yaşını doldurması gerektiğini ifade ediyor.

- Kurban alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da hayvanın iki gözünün görmesi. Eğer bir tanesi görmüyorsa kurbanlık olamaz. Ayrıca kulaklarının da yerinde olması gerek. Kurbanın kuyruğunun üçte birinin olması gerekmektedir. Ayrıca boynuzlarının da yerinde olması gerekiyor.

- Ayaklarında bir hastalık bulunmamalı, kurbanlık hayvanı kesileceği yere götürürken mutlaka hayvan kendi ayakları üzerinde gitmesi gerekmektedir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar