Kurban Bayramı'nın yaklaştığı bu dönemde Kurban satış pazarları kurbanlıklarla dolmaya başladı. Sıkı pazarlıkların yapıldığı satış alanlarında iyi kurban seçimi yapmak isteyenleri bir telaş sardı. Peki kurban nasıl seçilir, kurbanlık seçerken nelere dikkat etmeli? İşte detaylar:

Kurban Bayramı Müslümanlar tarafından Hicri takvime göre Zilhicce ayının 10. gününden itibaren4 gün boyunca kutlanmaktadır. Ayrıca İslam aleminde her yıl Mekke'de hac görevi kurban keserek dini ibadetlerle yerine getirilir. Kurban Bayramına sayılı günler kala kurban satış pazarlarında kurbanlıklarla dolmaya başladı. Kurban pazarında yaşanan hareketlilikle birlikte ibadet etmek isteyenleri güzel bir telaş sardı. Canlı hayvan pazarında iyi bir kurbanlık almak isteyenlerin kurbanlık seçerken dikkat etmesi gereken birkaç şey bulunmaktadır. İşte kurban seçerken dikkat edilmesi gerekenler:

İLİŞKİLİ HABERDiyanet kurban kesim fiyatları ne kadar? Büyükbaş ve küçükbaş hayvan 2021 fiyatı...

KURBAN NASIL SEÇİLİR?

  • - Öncelikle alınacak olan kurbanın duruşunun canlı olup olmadığına bakılır. Herhangi bir hastalığının olup olmadığını ağız ve burnundan akan salyadan anlaşılabileceği bu durumda besi hayvanın durumunun iyi olup olmadığı iyice dikkat edilmelidir.
  • - Gebelik durumu olabileceğinden dişi hayvan seçiminden uzak durmak gerekir.

  • - Kurbanlık hayvanın çok zayıf olmaması gerekir. Kurbanlıkların neyle beslendiği çok önemlidir. Ama bunu anlamak çok kolay değil. Çünkü üreticilerin bazıları hayvanları mısır slajı yedirmekte ve bu mısır slajı büyükbaş hayvanların işkembesinde şişkinlik yaratıp kurbanlıkların daha ağır çıkmasını sağlamaktadır.
  • - En önemli noktalardan biri de kurban edilecek bir koyunun bir yaşını doldurmuş olması gerekirken, sığır ve mandanın ise iki yaşını tam doldurmuş olması gerekiyor. Bunu da hayvanın dişlerinden anlamak mümkün. Bazı uzmanlarda büyükbaş hayvanın üç yaşını doldurması gerektiğini ifade ediyor.

  • - Kurban alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da hayvanın iki gözünün görmesi. Eğer bir tanesi görmüyorsa kurbanlık olamaz. Ayrıca kulaklarının da yerinde olması gerek. Kurbanın kuyruğunun üçte birinin olması gerekmektedir. Ayrıca boynuzlarının da yerinde olması gerekiyor.

  • - Ayaklarında bir hastalık bulunmamalı, kurbanlık hayvanı kesileceği yere götürürken mutlaka hayvan kendi ayakları üzerinde gitmesi gerekmektedir. 

İLİŞKİLİ HABER

Kurban kesmenin faziletleri! Kurban kesmek farz mı?

İLİŞKİLİ HABER

Kurbanlık koyun nasıl seçilir? Koyun alırken nelere dikkat edilmeli

BİR YORUM YAPIN 0