Çiçekler su vermeden ne kadar süre dayanır? Saksı çiçekleri kaç günde bir sulamak gerekir

29 Temmuz 2020, 08:38
Çiçekler su vermeden ne kadar süre dayanır? Saksı çiçekleri kaç günde bir sulamak gerekir

Çiçeklerin canlılık sürelerini uzun tutmak için yetiştireceğiniz çiçekleri doğru sulamak gerekir. Evde bitki yetiştirmeyi seviyorsanız ama çiçek bakımı hakkında bilginiz yoksa bu haber tam size göre. İşte saksı bitkilerini sulama miktarı ve inceliklerinin sizler için araştırdık. İşte detaylar:

Evlerde balkonlarını ve bahçeleri süsleyen çiçeklerin bakımını yaparken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler var. Çiçeklerin bakımını yaparken çiçeklere koyacağınız toprağın kalitesi, suyun kalitesi çok önemlidir. Bitki yetiştirirken en çok yapılan hatalardan biri hatalı sulamadır. Bitki yetiştirirken en önemli şeylerden biri sulama ve zamanında bitkiye su vermektir. Saksıda çiçek yetiştirirken mineral toprak yerine torf topraklar tercih edilmelidir. Çiçek yetiştirirken yeterli ve zamanında su verilmediğinde bitkide bazen solma başlar ve büyüme yavaşlar. Çiçekleri dökülmeye ve yaprakların alt kısmında kahverengi oluşmaya başlar. Diğer bir yandan yetiştirdiğiniz çiçeğe fazla su verdiğiniz zamanda yeni açan sürgünler daha büyük fakat yüksek çok su içerikleri nedeniyle daha yumuşak ve bitki de beklenenden daha uzun olur.Çiçeklerin ömrünü uzatmak için hangi suyla suladığınız çok önemlidir. 

ÇİÇEKLER SU VERMEDEN NE KADAR SÜRE DAYANIR?

Bitkiyi suya ne zaman ihtiyacı olduğunu doğru belirleyip uygun bir şekilde vermek gerekir. Çiçeklerin ne zaman sulama yapılacağını belirleyebilen bazı aletler (tansiyometre) kullanılabilir. Bitkiyi yetiştirirken seçeceğiniz saksı ve saksının iyi bir drenaj bölünün olması çok önemlidir.

Saksıda ektiğiniz çiçeği yetiştirirken kök kısmının iyi sulanması ve yaklaşık 300 ml suyla sulanması gerekir. Verilen su miktarı ve sıklığı saksının büyüklüğüne saksının rengine, bulunduğu kök ortamına ve çevre şartlarına göre değişkenlik gösterebilir. En önemli faktörlerde biri çiçeği yetiştirdiğiniz hava şartlarıdır.

Genelde ev ortamında yetiştirilen çiçekler yazın sıcak havalarda daha çok suya ihtiyaç duyar. Kışın ise havaların soğumasıyla birlikte daha az suya ihtiyaç duyarlar. Eğer doğalgazlı bir evde çiçek yetiştiriyorsanız hava kuru olduğundan dolayı bazı çiçekler yaz mevsiminde olduğu gibi sulanması gerekir.

Evde yetiştirdiğiniz bitkileri ortalama olarak en basit ve en doğru yöntemle yaz mevsiminde her gün kış mevsiminde gün aşırı işaret parmağını, 1.5 cm kadar, kök kısmına batırıp, nem durumunu kontrol etmektir. Eğer 1,5 cm geçirdiğiniz parmak ucu kuru kalıyorsa bitkiyi sulamanız gerekir. Sulama yapmak istediğiniz bitkileri sabah sulamanın bitkinin daha çok çabuk gelişmesine ve doğru bir şekilde fotosentez yapmasını sağlar.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar