Tavla nasıl oynanır? Tavla oynamanın püf noktaları Tavla dizilişi ve ipuçları

En eski oyunlar arasında yer alan tavla aynı zamanda zeka geliştirici ve çoklu düşünmeyi sağlayan oyunların başında gelir. Öngörü kabiliyetini geliştiren zarlı oyunlardan olan tavla yaz kış bir araya gelindiğinde çok oynanır. Soğuk kış gecelerinde, yeni yılda, evde çok zaman geçirdiğimizde akla gelen oyunlardan biridir. Peki tavla nasıl oynanır, tavla dizilişi nasıl yapılır? İşte detaylar:

Dilimize İtalyanca'dan gelen tavla kelime kökeni tahtadır. Tavla çeşitleri olarak; Osmanlı, Çelebi, Gülbahar, İzmir, Tokat, Mahpus ve Kız tavlası gibi isimler olarak biliniyor. Tavla iki kişi olarak oynanan en eski masa oyunları arasında yer alır. Yaklaşık 5000 yıllık tarihi olan tavla satranç oyununa alternatif olarak çıkarıldığı biliniyor. Tavla oyunu özel olarak oyulmuş tahta platform üzerine 15 beyaz taş ve 15 siyah taştan oluşmaktadır. Eski dönemlerde tavlanın 4 köşesi 4 mevsimi karşılıklı 6'şar olan hanenin de 12 ayı ve pulların toplamının ayın 30 gününü, taşların yarısının siyah olması geceyi diğer yarısının beyaz olması gündüzü temsil ettiği söylenir. Zeka ve kabiliyetinizi gelişmesine katkıda bulunan tavla nasıl oynanır? Tavla dizilişi ve ipuçları nelerdir? İşte tavla oynamanın püf noktalarını haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz:

Scrabble nasıl oynanır? Scrabble oyunun kuralları nelerdir?İLİŞKİLİ HABERScrabble nasıl oynanır? Scrabble oyunun kuralları nelerdir?

Tavla nasıl oynanır

Tavla nasıl oynanır

TAVLA NASIL OYNANIR, TAVLA OYNAMANIN KURALLARI

Tavla 24 haneden oluşmaktadır. İki kişi oynanan tavla da her oyuncu 15 tane pul kendi tahta tarafına yerleştirmesi gerekir.

Oyundaki amaç her iki tarafın karşı tarafın rakip pullarını toplamadan kendi pullarını hanelerin sağında biriktirip toplamaktır.

- Tavla oyununda pulları ilk toplayan kişi oyunun kazanan kişi olur.

Tavla dizilişi ve ipuçları

Tavla dizilişi ve ipuçları

- Her iki taraf pullarını dizdikten sonra kimin başlamasına karar vermek için karşılıklı olarak zar atar. Kimin attığı zar daha yüksek rakamlı ise oyuna ilk o başlar.

- Oyunda 2 ya da daha çok pul üst üste gelirse rakip bunun üzerine gelemez ve buna tavlada 'kapı' olarak adlandırılır.

Tavla oynamanın püf noktaları nelerdir

Tavla oynamanın püf noktaları nelerdir

- Tavla oyununda tüm pulları kendi sahasında toplayan her kimse atılan zarlara göre pulları toplamaya başlar. Boş bir hane gelirse pulların ilerletmek gerekmektedir. Oyunu oynarken her zar attığınızda pul alma gibi bir zorunluluk bulunmamaktadır.

- Tavla oyununda en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi pulunuzu yalnız bırakmamak çünkü pulunuzun önünde başka pul yok ise, karşı rakibin attığı sayı ile pulunuzun önüne geçer ise kendi pulunuzu kaybetmiş olursunuz. Bu yüzden pulu yalnız bırakmayın sürekli takip edip önünde 2 pul bulundurmaya çalışın ve kapı yapın. Böyle yaparak karşı rakibin attığı sayı size isabet etmesini engellemiş olursunuz.

Tavlada taş toplama

Tavlada taş toplama

- Tavla oyununda karşı rakibin hiçbir pul kaldırmasına fırsat vermeden kendi pullarını kaldırmaya 'mars' etmek denir. Tavlada mars etmek karşı taraf en az bir pul toplamışsa 1 puan olarak kabul ediliyor. Eğer rakip hiç pul toplamamış ise rakip mars olur ve 2 puan elde etmiş olur.

- Tavla oyunun sonunda pullarının hepsini kendi önüne topladıktan sonra, attığınız zara göre tüm pullarınızı topladıktan sonra oyunu kazanan kişi olursunuz.

Tavla kuralları

Tavla kuralları

Tombala nedir, kuralları nelerdir? Tombala nasıl oynanır? Tombala kaç kişiyle oynanır?

İLİŞKİLİ HABER

Tombala nedir, kuralları nelerdir? Tombala nasıl oynanır? Tombala kaç kişiyle oynanır?
Yılbaşında evde ailecek yapılabilecek en güzel aktiviteler nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Yılbaşında evde ailecek yapılabilecek en güzel aktiviteler nelerdir?
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0