Masterchef Mizanplas nedir? "Mise en place" hazırlığı nasıl yapılır Mutfakta ön hazırlık!

Mutfak terimleri arasında olan Mizanplas ve asıl adı Mise en place, mutfakta her şeyi yerli yerine koymak olarak adlandırılıyor. En çok kullanılan terimler arasında yer alan Mizanplas mutfakta hataların en aza indirgenmesine ve yapılacak işlem süresinin kısaltmaya yarıyor. Peki mizanplas hazırlığı nasıl yapılır? Detaylar haberimizde...

"Mise en place" Fransızca olan bu terim dilimize mizanplas şeklinde çevrilmiştir. Mizanplas gastronomi de en çok kullanılan mutfak terimlerinden biridir. Son dönemlerde TV8' de yayınlanan Masterchef yarışmasında çok kullanılmasıyla da birçok kişi tarafından merak edilmeye başlandı. Mizanplas, aşçılıkta mutfakta bir işe başlamadan önce bütün yapılacak olanların süreçlerinin planlanmasını yapmak ve aynı zamanda gerekli olan tüm hazırlıkları yapmak anlamını taşıyor. Mizanplas yöntemi hem zamandan kazandırıp hem de zamanı iyi kullanmayı öğrenmeye ve yeteneklerin zamanla gelişmesini sağlar. Diğer bir deyişle bir yemeği hazırlamaya başlamadan önce o yemek için kullanacağınız tuzdan tavaya dek tüm malzemeleri, araç ve gereçleri kullanılacak hale getirip, bırakmanız mizanplasınızı tamamladığınız anlamına taşıyor. Bu teknik özellik mutfaklarda yüksek konsantrasyon gerektiren yemekleri yapmadan önce yapılmasına dikkat edilen hazırlıklardandır. Peki mizanplas hazırlığı nasıl yapılır? İşte yanıtlar:

Agar Agar tozu nedir? Agar tozu nerelerde kullanılır? İşte Agar tozunun kullanıldığı besinlerİLİŞKİLİ HABERAgar Agar tozu nedir? Agar tozu nerelerde kullanılır? İşte Agar tozunun kullanıldığı besinler

mizanplas nedir nasıl yapılır

mizanplas nedir nasıl yapılır

MİZANPLAS (MİSE EN PLACE) HAZIRLIĞI NASIL YAPILIR?

 İlk olarak mutfakta yapılacak yemeğe karar verip yemeğin içine konulacak malzemeleri gözden geçirmeniz gerekiyor. Yapacağınız yemek tarifine göre uygun olarak gerekli olan mutfak araç gereçlerini ve malzemeleri hazırlamaya başlayın. 

 Malzemeleri hazırladıktan sonra tarife göre doğramanız gereken malzemeleri doğrayın, soyulacak olan malzemeleri soyup hazırlayın.

 Yapacağınız yemeğin tarifinde ölçülü olan malzemeleri ölçülere uygun olarak hazırlayıp hazır hale getirin.

mise en place nedir

mise en place nedir

 Malzemeleri yemeğe koyuş sırasına göre dizin ve araç gereçleri gruplayın.

 Yemekte kullanılan malzemelerden ön hazırlık yapılması gereken varsa onları hazırlayın. Böylelikle yemek yapımına başlarken zamandan kazanmış olursunuz. 

 Pişirme işlemleri sırasında arada boş zamanınız varsa  toplama ve temizleme işlerini yapabilirsiniz.

Kazablanka nerede? Kazablanka'da gezilecek yerler nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Kazablanka nerede? Kazablanka'da gezilecek yerler nelerdir?
Her sezon giyilen parçalar nelerdir? Stil olan ikonik parçalar!

İLİŞKİLİ HABER

Her sezon giyilen parçalar nelerdir? Stil olan ikonik parçalar!

BİR YORUM YAPIN 0