Sonbahar'da bahçe temizliği nasıl yapılır? Bahçe bakımı ve temizliği...

13 Eylül 2020, 09:04
Sonbahar'da bahçe temizliği nasıl yapılır? Bahçe bakımı ve temizliği...

Güneşli günlerin yavaş yavaş azaldığı bu sonbahar mevsiminde bahçe bakımı işlerinin çok önemlidir. Yoğun bir şekilde ağaç yapraklarının döküldüğü sonbahar da bahçeyi kışa hazırlamak gerekir. Sonbahar mevsiminde uygulayacağınız birkaç pratik yöntemle bahçe temizliğini yapabilir, bahçenizi soğuk hava koşullarına hazırlayabilir siniz. İşte detaylar:

Eylül ayının gelmesiyle birlikte sonbahar mevsimine girmiş bulunmaktayız. Sonbahar mevsiminde bahçe bakımı özellikle kışa hazırlık amacıyla çok önemlidir. Yaz mevsiminde yaşanan sıcaklıklar nedeniyle kuruyan bitkileri sonbahar mevsiminde bakımını yaparsanız nefes alır. Bundan dolayı bahçe bakımını her yıl belli aralıklarla özellikler sonbahar aylarında ihmal etmemek gerekiyor. Bu mevsimde özellikle ekim ve kasım aylarında yapacağınız budama, çimlerin üzerine yapılacak olan ara ekimler ve bahar için yapılan soğanlı bitki dikimini düzgün  bir şekilde yaptığınız zaman bahçeniz canlanır ve bitkilerde daha iyi sonuç alırsınız. Bahçe bakımında bitkiler, ağaçlar ve toprağın havalandırılması gerekir. İşte bahçemi bakımı hakkında tüm merak edilenleri sizler için araştırdık.

BAHÇE BAKIMI VE TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR? PÜF NOKTALAR...

Sonbaharda bahçe bakımı yaparken çevreye atılan çöplerden dolayı temizlik işlerinin de yeşil alan bakımını da yapmak gerekir. Bahçe temizliği sadece bahçede oluşan çöpler değil aynı zamanda bahçede olan açlardan düşen yaprakları temizliğini de kapsıyor. Bahçe temizliği yaparken ağaçlardan düşen yaprakları büyük bir çöp poşeti veya çuvalına koyup belediye öp kovalarının oraya götürülmelidir. Aynı zamanda bahçede oluşan çöpleri de ayrı çöp poşetine koyup çöp konteynırının yanına götürüp koyulmalıdır.

Bahçe bakımı yapılırken bahçeyi kışa hazırlamak için en önemli şey, bitkilerin ve çimin dirençlerini arttırarak onları kışa hazırlamaktır. Bahçelerde çeşitli bitkiler,ağaç ve meyve-sebze yetiştirebilmektedir. Bitkilerin ihtiyaç duydukları tohum yenileme, ilaçlama ve gübreleme ihtiyacına göre gerekli bakımlar zamanında yapmak gerekiyor. Ağaçların budanması, bitkilerin etrafında çıkan zararlı otların temizlenmesi, kuru yaprakların kesilmesi çok önemlidir. Böceklerin veya zararlı organizmaların bahçede yer almaması için gerektiğinde ilaçlama yapılması gerekiyor. 

Bahçenin her zaman temiz görünmesi ve çok kirlenmemesi için çimlerin belirli aralıklarla biçilmesi gerekiyor.

Özellikle bahar aylarında çok çabuk uzayan çimler düzgün görünmesi için çimleri zamanında biçme işlemini yapmak gerekiyor.  

Ayrıca bahçe bakımı yapılırken kurumuş yaprakların ve zararlı otların tırpan yardımı ile temizlemeniz gerekiyor.

Bahçe toprağının daha verimli olması için düzenli olarak toprağınızı gübrelemeyi ihmal etmeyin. Çiçekler için bahçede dikim  alanları oluşturabilir, Sonbahar mevsiminde, kışlık fidelerinizi dikme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar