Sebze tohumları ne zaman ekilir, her yıl sorulan kafa karıştırıcı sorulardan biri çünkü her sebzenin farklı ekim dönemi var. Aylara göre ekim tablosu sayesinde hangi ayda ne ekilir kolayca öğrenebilirsiniz. Peki aralık ayında hangi sebzeler ekilir? İşte aralıkta dikilecek meyve ve sebzeler:

Sebze, meyve ve tahıl tohum ekim zamanı her ay değişiyor. Meyve ve sebzelerin mevsimlere göre, aylara göre ekme, dikme, bakım zamanları vardır. Tarla, bostan, bahçede belirli işleri belirli zamanlarda yapmak gerekir. Dört mevsimde de sebze ve meyve yetiştiğine göre ürünlerin birbirinden farklı ekim tarihleri bulunmaktadır. Kış mevsimine girdiğimiz şu dönemde pandemiyle birlikte evde ve bahçede daha fazla vakit geçirir olduk. Evde daha çok zaman geçiren çocuklarla, sararan solan yaprakları kullanarak değişik aktiviteler yapabilirsiniz. Hem ağaçları tanımak için bir fırsat vermiş olursunuz çocuklara hem de yaratıcılıkları gelişir. Ufak ufak yaprak toplamaya başlayabilirsiniz. Peki aralık ayında hangi sebzeler ekilir? Hangi meyve ya da sebze dikimi aralık ayında yapılır? İşte detaylar...

İLİŞKİLİ HABERSonbahar mevsiminde ekilecek olan çiçekler nelerdir? Sonbaharda ekebileceğiniz 5 bitki

Aralık ayında hangi sebzeler ekilir

ARALIK AYINDA HANGİ SEBZELER EKİLİR?

- Hava koşulları uygun giderse, çilek dikiminde geç kalan çiftçiler dikime devam edebilirler. Çilek çapasına devam edilir.

- Kışlık sebzelerin hasadına devam edilir.

- Yazlık sebze dikilecek tarlaların yeri hazırlanır ve derin sürümü yapılır. Çiftlik gübresi ve fosforlu (gerekiyorsa potaslı) gübreler verilir.

taze soğan ekimi

- Taze soğan ekimi yapılır.

- Bakla ekimi için toprak hazırlığı yapılır, ve bakla ekim zamanıdır.

Aralık ayında bakla ekimi hazırlıları

- Enginar fideleri ekimine başlanır.

- Erkenci laleler, nergis, sümbül, safran ve zambak soğanlarının, saksılara dikimi yapılır.

Lale soğanları ne zaman ekilir

- Güllerin dipleri gübrelenerek dip doldurması yapılarak kışa hazırlanır.

- Yazlık sebze fidelikleri hazırlanır. Yazlık sebze dikilecek tarlaların derin sürümü yapılır. Çiftlik gübresi ve fosforlu gübre verilir. Sera yetiştiriciliği için toprak hazırlığı ve onarım işleri yapılır. Elde edilen tohumlar kurutulur, ambalajlanır ve muhafaza edilir. 

İLİŞKİLİ HABER

Banyo dekorasyonunda hangi bitkiler kullanılabilir? Banyo bitkileri nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

2021 En iyi yoğurt yapma makinesi modelleri

BİR YORUM YAPIN 0