Yeşil çay nasıl saklanır? Yeşil çay ne kadar sürede bozulur?Yeşil çay dolapta kaç gün saklanır?

Yeşil çay son dönemlerde en çok sevilen ve tercih edilen çaylardan biri haline geldi. Geleneksel bir çay olan yeşil çay daha çok Uzak doğuda tüketiliyordu. Günümüzde bütün her yerde tüketilen yeşil çay saklarken dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası bulunuyor. Yeşil çayı doğru bir şekilde muhafaza edilmediği takdirde bayatlar ve lezzetsiz olur. Peki yeşil çay nasıl saklanır? Detaylar haberimizde:

Uzakdoğu kültürünün vazgeçilmez içeceği olan yeşil çayın Latince adı Camellia Sinensis olarak bilinmektedir. Yeşil çay Çin kültürüne göre her derde deva bir çay olmakla birlikte bir rastlantı sonucu olarak bulunmuş ve günümüze kadar gelmiştir. Siyah çay bitkisinin erken dönemde hasat edilmesi ve hasat öncesi yetiştirilme şekli ile koyu yeşil ve diri yapraklara sahip olur. Birçok hastalığa iyi gelen yeşil çay aynı zamanda zayıflatma etkisinden dolayı günümüzde birçok diyetisyen tarafından önerilmektedir. Yağ yakımını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış olan çayı günde en az 1 kere tüketilmesi tavsiye edilir. Dünyada en çok tüketilen çaylardan biri olan yeşil çay nasıl muhafaza edilir İşte cevaplar...

Sütlü yeşil çay diyeti nasıl yapılır? 3 günde 5 kilo verdiren sütlü  yeşil çay diyetiİLİŞKİLİ HABERSütlü yeşil çay diyeti nasıl yapılır? 3 günde 5 kilo verdiren sütlü yeşil çay diyeti

Yeşil çay nasıl saklanır

Yeşil çay nasıl saklanır

YEŞİL ÇAY NASIL SAKLANIR?

- Yeşil çayı aldığınız zaman doğru yerde muhafaza etmediğiniz takdirde tazeliğini kaybeder ve içildiğinden ağızda kötü tat bırakır. Her besin gibi yeşil çay da doğru şekilde saklanmazsa içeriğindeki faydalı içerikte etkisini kaybeder. 

- Bu yüzden yeşil çayını da doğru koşullarda muhafaza etmeniz gerekir. Aldığınız yeşil çayı muhafaza etmek için kapalı bir kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatmanız gerekir.

- Hava almadığından emin olduğunuz yeşil çay kavanozunu güneş almayan kapalı ve serin bir yerde muhafaza edin. Böylelikle yeşil çayınız uzun süre tazeliğini koruyacaktır.

- Yeşil çayı saklarken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey çayı ısıdan uzak tutmaktır. Çünkü ısı da aynı oksijen gibi çayın oksidasyon sürecini devam ettirmesine ve özelliklerini kaybetmesine yol açar.

- Özellikle yeşil çay, sarı çay gibi bazı çay türlerini ısıdan uzak tutmak için buzdolabında saklayabilirsiniz. Eğer buzdolabında saklayacaksanız yeşil çayı hiç ambalajından çıkarmamanız gerekiyor. Böylece yeşil çay havayla temas etmeden tazeliğini günlerce koruyabilir.

bitki çayları buzdolabında saklanır mı

bitki çayları buzdolabında saklanır mı

- Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise yeşil çayı nemden uzat tutmaktır. Nem de diğer etkenler gibi çayın aromasını ve kalitesini bozan şeylerden biridir. Yeşil çayın aromasını kaybetmemesi için nemli ortamlarda saklamak yerine kuru ve güneş görmeyen yerde saklamanız daha doğru olur.

- Yeşil çayı saklamanın püf noktalarından bir diğeri kokulardan uzak tutmaktır. Çünkü çayın yaprakları saklanıldığı ortamdaki tüm kokuları çekerek, içine hapseder ve böylelikle çayın kokusunu olumsuz yönde etkileyerek çayın verimini düşürecektir. 

Çaylar nasıl saklanır

Çaylar nasıl saklanır

- Yeşil çayınızı mutlaka güneş görmeyen, serin ve kapalı kutularda ya da konserve  kutularda  saklamalısınız. Hava geçirmediğinden emin olmalısınız.

Çocuklara Peygamberimiz (SAV) nasıl anlatılmalı? Çocuklarda Peygamber sevgisi

İLİŞKİLİ HABER

Çocuklara Peygamberimiz (SAV) nasıl anlatılmalı? Çocuklarda Peygamber sevgisi
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0