Yeşil çay nasıl saklanır? Yeşil çayı saklamanın püf noktaları

10 Ekim 2020, 15:37
Yeşil çay nasıl saklanır? Yeşil çayı saklamanın püf noktaları

Yeşil çay son dönemlerde en çok sevilen ve tercih edilen çaylardan biri haline geldi. Geleneksel bir çay olan yeşil çay daha çok Uzak doğuda tüketiliyordu. Günümüzde bütün her yerde tüketilen yeşil çay saklarken dikkat edilmesi gereken birkaç püf noktası bulunuyor. Yeşil çayı doğru bir şekilde muhafaza edilmediği takdirde bayatlar ve lezzetsiz olur. Peki yeşil çay nasıl saklanır? Detaylar haberimizde:

Uzakdoğu kültürünün vazgeçilmez içeceği olan yeşil çayın Latince adı Camellia Sinensis olarak bilinmektedir. Yeşil çay Çin kültürüne göre her derde deva bir çay olmakla birlikte bir rastlantı sonucu olarak bulunmuş ve günümüze kadar gelmiştir. Siyah çay bitkisinin erken dönemde hasat edilmesi ve hasat öncesi yetiştirilme şekli ile koyu yeşil ve diri yapraklara sahip olur. Birçok hastalığa iyi gelen yeşil çay aynı zamanda zayıflatma etkisinden dolayı günümüzde birçok diyetisyen tarafından önerilmektedir. Yağ yakımını arttırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış olan çayı günde en az 1 kere tüketilmesi tavsiye edilir. Yeşil çayı aldığınız zaman doğru yerde muhafaza etmediğiniz takdirde tazeliğini kaybeder ve içildiğinden ağızda kötü tat bırakır. Her besin gibi yeşil çay da doğru şekilde saklanmazsa içeriğindeki faydalı içerikte etkisini kaybeder. Yeşil çayınızı mutlaka güneş görmeyen, serin ve kapalı kutularda ya da konserve  kutularda  saklamalısınız. Hava geçirmediğinden emin olmalısınız. Peki yeşil çay nasıl saklanır, yeşil çayı muhafaza etmenin püf noktaları nelerdir?

Yeşil çay nasıl saklanır

YEŞİL ÇAY NASIL SAKLANIR?

Doğadaki çoğu gıda gibi besin maddeleri de doğru şekilde muhafaza edilmediği takdirde  bozulur veya etkisinde ve lezzetinde azalma görülür. Bu yüzden yeşil çayını da doğru koşullarda muhafaza etmeniz gerekir. Aldığınız yeşil çayı muhafaza etmek için kapalı bir kavanoza koyup ağzını sıkıca kapatmanız gerekir. Hava almadığından emin olduğunuz yeşil çay kavanozunu güneş almayan kapalı ve serin bir yerde muhafaza edin. Böylelikle yeşil çayınız uzun süre tazeliğini koruyacaktır.

Yeşil çayı saklarken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey çayı ısıdan uzak tutmaktır. Çünkü ısı da aynı oksijen gibi çayın oksidasyon sürecini devam ettirmesine ve özelliklerini kaybetmesine yol açar. Özellikle yeşil çay, sarı çay gibi bazı çay türlerini ısıdan uzak tutmak için buzdolabında saklayabilirsiniz. Eğer buzdolabında saklayacaksanız yeşil çayı hiç ambalajından çıkarmamanız gerekiyor. Böylece yeşil çay havayla temas etmeden tazeliğini günlerce koruyabilir.

Yeşil çayı saklamanın püf noktaları

Bir diğer dikkat etmeniz gereken şey ise yeşil çayı nemden uzat tutmaktır. Nem de diğer etkenler gibi çayın aromasını ve kalitesini bozan şeylerden biridir. Yeşil çayın aromasını kaybetmemesi için nemli ortamlarda saklamak yerine kuru ve güneş görmeyen yerde saklamanız daha doğru olur.

Yeşil çayı saklamanın püf noktalarından bir diğeri kokulardan uzak tutmaktır. Çünkü çayın yaprakları saklanıldığı ortamdaki tüm kokuları çekerek, içine hapseder ve böylelikle çayın kokusunu olumsuz yönde etkileyerek çayın verimini düşürecektir. 

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar