Yerli malı haftası nedir? Yerli malı haftası ne zaman kutlanır?2023 yerli malı haftası ne zaman

Ülkemizde her yıl okullarda kutlanan ve yerli tüketiminin bilinçlenmesine katkı sağlayan Yerli malı haftasına sayılı günler kaldı. 1946 yılından beri kutlanan yerli malı haftası nedir, nasıl kutlanır? İşte tutum haftası olan yerli malı haftası hakkında merak edilenler:

Yerli malı haftası her sene, okullarda yapılan çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam ediyor. Bütün öğrencilerle birlikte hazırlanan etkinlikte öğretmenler ve öğrenciler hep birlikte yiyip içip güzel bir zaman geçiriyor. Yerli malı haftası resmi adı olarak bilinen tutum, yatırım ve Türk malları haftası her yıl 12-18 aralık tarihleri arasında yapılan etkinlikle kutlanıyor. Ülkemizde bütün okullarda çeşitli etkinliklerle kutlanan haftada tutumlu olmak ile yatırım yapmanın ve yerli malı kullanmanın ne kadar önemli olduğunu altı çiziliyor. Milyonlarca öğrenci ve veli stantların açıldığı ve yerel ürünlerin tüketici ile buluştuğu etkinliklerde hem alışveriş yapıyor hem de güzel havanın tadını çıkarıyor. Peki Yerli malı haftası nasıl ortaya çıkmıştır? İşte 2023 Yerli malı haftasına dair detaylar haberimizde...

Yerli malı haftası nedir

Yerli malı haftası nedir

YERLİ MALI HAFTASI NEDİR?

Yerli malı haftası, adından da anlaşılacağı gibi yerli mallarının tüketilmesini anlatan bir programdır. Bu haftada daha tutumlu olmanın, yatırım yapmanın ve yerli malının öncelikli olarak kullanımından ne kadar önemli olduğundan bahsedilir. Her sene 12-18 Aralık tarihleri arasında kutlanan Yerli malı haftası, ülkemizde pek çok okulda çeşitli etkinlikler kapsamında öğrencilerin yerli mallar konusunda daha çok bilinçlenmesi öğretilir. Bu amaç doğrultusunda yaşanan ekonomik dar boğazlardan sonra yabancı ülkelerin aksine ülke içerisinde yetiştirilen ürünlerin önemi vurgulanır. 

Yerli malı haftası ne zaman kutlanır

Yerli malı haftası ne zaman kutlanır

YERLİ MALI HAFTASI 2022 NE ZAMAN KUTLANIR?

Yerli malı haftası, her sene 12 ila 18 Aralık tarihleri arasında ülkemizdeki bulunan okullarda yapılan etkinlikler kapsamında kutlanarak hem eğitici yazılar okunarak hem de öğretici şiirler ile betimlenerek öğrencilerin bunu daha rahat algılamaları sağlanır.

Yerli malı haftası tarihçesi

Yerli malı haftası tarihçesi

YERLİ MALI HAFTASI TARİHÇESİ

1. Dünya Savaşı yaşandıktan sonra bütün ülkelerin yaşadığı ekonomik durumlar ve dar boğaz sonrası toplumların daha da bilinçlendirilmesi gerektiği esas alındı. Bu yüzden 1923 senesinde İzmir İktisat kongresi, Atatürk başkanlığında bir toplantı yaparak dönemin başbakanı olan İsmet İnönü, 12 Aralık 1929 tarihinde Meclis’te bir konuşma yaparak yerli malları önemini vurguladı.

1946 senesinden bu yana kutlanan Yerli malı haftası daha sonrasında 1983 senesinde Yatırım ve Türk Malları Haftası adı altında bir değişiklik yapıldı. Bu haftadaki asıl amaç bu süre zarfı boyunca daha tutumlu olmanın ve yerli malı kullanmanın önemi olarak belirtildi.  Böylece ülkemizde bulunan zenginliklerin artması ve öğrencilerin bilinçlendirilmesi hedeflendi.

2023 aralık ayında vizyona girecek filmler nelerdir? Bu hafta hangi filmler vizyona girecek?

İLİŞKİLİ HABER

2023 aralık ayında vizyona girecek filmler nelerdir? Bu hafta hangi filmler vizyona girecek?
Ağızda dağılan çatlak kurabiye nasıl yapılır? Browni tadında kakolu çatlak kurabiye!

İLİŞKİLİ HABER

Ağızda dağılan çatlak kurabiye nasıl yapılır? Browni tadında kakolu çatlak kurabiye!
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0