Balık kokusu elden nasıl çıkar? Balık kokusunu elden çıkarmanın püf noktaları

Balık sezonuna girdiğimiz şu dönemde kadınların en çok zorlandığı konulardan bir hiç şüphesiz balık temizleme sonrası ellerde oluşan balık kokusudur. Balık yemeyi her ne kadar çok sevilse de koku sorunundan dolayı uzak duruyor olabilirsiniz. Size vereceğimiz birkaç yöntemle eldeki balık kokusunu kolayca yok edebilirsiniz. Peki balık kokusu elden nasıl çıkar, eldeki balık kokusunu çıkarmanın yöntemleri nelerdir?

Kış mevsiminde en çok tüketilen ve faydaları saymakla bitmeyen bütün balıklar, su ortamında bariyer görevi gören sümüksü bir doğal kaplamaya sahiptir. Bu tabaka onları bakteri ve diğer enfeksiyonlardan korurken ne yazık ki ellerimizden çıkması oldukça zor olan bir kokuya sebep oluyor. Balığın bol olduğu ve sofralarımızdan eksik etmediğimiz bu günlerde özellikle kadınlar balığı temizlerken balığın kokusundan dolayı sıkıntı yaşıyor. Ellerde kalan balığın kokusu çoğu zaman ellerimize sinerek uzun zaman bizi rahatsız eder. Su ve çoğu sabunun pH'ı nötr olduğundan dolayı bu tür kokuları gidermek için ikisi de etkili değildir. Balık kokusunu çıkarmak uygulayacağınız birkaç yöntemle kolayca kurtulabilirsiniz. Limon, karbonat ve diş macunu gibi maddeler kullanarak balık kokusunu yok etmeyi deneyebilirsiniz. Eldeki balık kokusunu kolayca çıkarabileceğiniz yöntemleri sizler için derledik:

Fırına sinen balık kokusu nasıl çıkar? Fırındaki balık kokusunu gidermenin 7 farklı yoluİLİŞKİLİ HABERFırına sinen balık kokusu nasıl çıkar? Fırındaki balık kokusunu gidermenin 7 farklı yolu

Balık kokusu elden nasıl çıkarılır

Balık kokusu elden nasıl çıkarılır

PEKİ BALIK KOKUSU ELDEN NASIL ÇIKARILIR?

Balık meraklılarının muhtemelen en büyük korkusu, eldeki balık kokusu ve bu kokudan kurtulmaya çalışma çabalarıdır. İşte eldeki balık kokusunu çıkarabileceğiniz bazı yöntemler:

Karbonat: En etkili temizlik ürünleri arasında yer alan karbonat birçok zorlu kokuların yok edilmesinde kullanılır. Karbonattaki bulunan bileşenler balık yağlarına bağlanır ve kokuyu tamamen etkisiz hale getirerek ellerinizde oluşan kokuyu kolayca yok eder. Balıkları temizledikten sonra su ve karbonatla hazırlayacağınız macunu ellerinizi koyup birkaç dakika ovun. Daha sonra suyla yıkayın. Ellerinizdeki balık kokusunun kolayca gittiğini göreceksiniz.

Limon suyu ve sirke: Limon suyu ve sirke, balık kokusunu kendi güçlü ve etkili kokuları ile yok ederek kolayca kurtulmanızı sağlar. Ellerinizi limon suyu ya da sirke ile ovalamak balık kokusunu girebileceğiniz en etkili yöntemlerden biridir. 

Balık kokusunu çıkarmanın püf noktaları

Balık kokusunu çıkarmanın püf noktaları

Diş macunu: Balıkla işiniz bittikten sonra ellerinizi sabun ve suyla iyice yıkayın. Daha sonra küçük bir miktar diş macunu ile ovalayın ve durulayın. Ellerinize sinen kokuyu büyük oranda yok olacaktır.

Paslanmaz çelik: En ilginç yöntemlerden biri olan bu yöntem, paslanmaz çelik birçok güçlü kokuyu giderme konusunda doğal bir özelliğe sahiptir. Kükürt gibi ağır kokulardan sorumlu kimyasallar, paslanmaz çeliğe temas ettiğinde tamamen etkisiz hale gelir. Paslanmaz çelikten üretilmiş herhangi bir nesne ile ellerinizi birkaç dakika ovalayarak balık kokusundan kurtulabilirsiniz.

Eldeki balık kokusunu karbanotla yok edin

Eldeki balık kokusunu karbanotla yok edin

Bebek mendilleri:  Evet yanlış duymadınız! Bebeklere kullanılan ıslak mendilleri balık kokusunu gidermede en etkili ve en kolay yöntemlerden biridir.

Islak mendille balık kokusunu yok edin

Islak mendille balık kokusunu yok edin

Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 1

zafer gülten 2 yıl önce

pahalılıkta kırmızı etle yarışmaya başlayan balığı soframızda bulalımda varsın kokusu elimizde kalsın,razıyım.

Toplam 1 beğeni