Her derde deva olan ve faydaları saymakla bitmeyen Trabzon hurmasını kış mevsiminde tüketmek için kurutmak isterseniz bu haber tam size göre. En sağlıklı yiyeceklerinden biri olan Trabzon hurması nasıl kurutulur sorusu birçok kadın tarafından merak ediliyor. Peki Trabzon hurması nasıl kurutulur, Trabzon hurmasını kurutmanın püf noktaları nelerdir? Detaylar haberimizde:

Ana vatanı birçok meyve gibi Çin olan Trabzon (cennet) hurması abanozgiller familyasının en nadide meyvelerinden biridir. Latincesi Diospyros kaki olan bu şifalı meyve turuncu renkte ve yaklaşık elma büyüklüğündedir. Temmuz, ağustos aylarında çiçek açar ve tohumları kasım ayında olgunlaşan bir meyvedir. Japon elması, Çin eriği olarak da bilinen Trabzon hurması, vücudun vitamin ihtiyacını karşılayarak bütün hastalıklara karşı daha dirençli olmamızı sağlıyor. Ayrıca Trabzon hurması önemli bir C vitamini kaynağı olup vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bu yüzden Trabzon hurması oldukça yararlı bir besinlerden biridir. Trabzon hurması kurusu, Trabzon hurmasının tadı taze olarak tüketilen halinden daha lezzetlidir. Hurma güneşte kurutulduğunda sağlık açısından da oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. İşte evde hurma kuruturken adım adım uygulamanız gerekenler...

İLİŞKİLİ HABERTrabzon hurması nasıl çimlendirilir? Trabzon hurması olarak bilinen cennet hurması nasıl ekilir

Trabzon hurması nasıl kurutulur

TRABZON HURMASININ FAYDALARI

  • Kansızlıkta çok etkili olan Trabzon hurması kan hücrelerini yenileyici etkisi bulunmaktadır. Aynı zamanda, zayıflık, iştahsızlık ve halsizlik durumlarında çok etkili olduğu bilinmektedir. 
  • Trabzon hurması yüksek miktarda Likopen, lutein, zea-ksantin, kripto-ksantin, beta-karoten ve A vitamini sayesinde vücudu savunma sistemini bozan metaboliklere karşı koruyarak kanserle savaşta çok yararlıdır.
  • Antioksidan bakımından zengin olması bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. 
  • Yüksek antioksidan içeriği aynı zamanda yaşlanmayı geciktirici etkidedir.
  • Betakaroten içeriği ile göz sağlığını korumaya da yardımcıdır.
  • İçerdiği kriptoksin maddesi yorgunluk, stres, depresyon gibi durumlara karşı etkilidir.
  • Yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak sindirimini hızlandırarak kabızlığı yok eder. 

 

TRABZON HURMASI NASIL KURUTULUR

Cennet meyvesini kurutmak biraz zahmetli olsa da çok lezzetli olduğundan dolayı ev hanımları tarafından evde yapılmaktadır.

Sabır ve zaman isteyen bir iş olan cennet hurmasını kurutmak için tam olgunlaşmamış, yarı yarıya ham meyveler tercih etmeniz gerekir. Tam olgunlaşmış hurmalar kurutma esnasında bozulmaya meyillidir, sinek çeker ve kolay çekerek çok çabuk bozulur. Yemeye henüz hazır olmayan yarı ham hurmalar kurutmak için en idealleridir.

- İlk olarak meyvelerin kabukları soyun. Kabuklarını soyduğunuz hurmaların saplarından birbirleri ile temas etmeyecek bir şekilde iplere asın.

hurma nasıl kurutulur

- Astıktan sonra hurma ipini mümkün olduğunca germeniz gerekiyor. İpi ayarladıktan sonra güneş olan bir yere asıp yaklaşık 1 ay boyunca kurumaları için bırakmanız gerekiyor.  

- Ayrıca asılı olan hurmaları yağmurlu havalarda karşı korumanız gerekiyor. Yağmur yağdığında hurmalara temas etmemesi gerekir, yoksa hurmalar küflenir ve sineklenir. 

kuru hurma nasıl saklanır

- Güneşte kuruttuğunuz hurmaların kontrol ederek kuruduklarından emin olduktan sonra havayla birlikte oluşan toz ve yabancı maddelerden arındırmak için yıkamanız gerekiyor.

- Kurutulmuş hurmaları yıkadıktan sonra temiz bir kağıt havlunun üzerinde bekletin.

- Daha sonra kuruyan Trabzon hurma kuruları cam bir kavanoza koyup serin ve kapalı bir ortamda muhafaza edebilirsiniz. Dilerseniz buzdolabında ağzı kapalı hava almayacak bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. 

Trabzon hurma kurutmanın püf noktaları

TRABZON HURMASI KURUTMANIN PÜF NOKTALARI

  • Trabzon hurmasını kurutmak için henüz olgunlaşma işlemini tamamlamamış sert yapılı olan hurmaları seçmeniz daha doğru olur.
  • Hurmanın saplı olmasına dikkat edin. Saplı şekilde kuruttuğunuz takdirde daha uzun ömürlü olmasını sağlamış olursunuz. Ayrıca ipe dizmek için saplardan yardım alabilirsiniz.
  • Evinizin aldığı güneşe ve bulunduğunuz ortamdaki nem oranına göre kurutma süresi değişebilir.

cennet hurması kurusu

BİR YORUM YAPIN 5

Fırat 1 ay önce

Akdeniz hurmasıııı

Ahmet 1 ay önce

Ben 46 yaşındayım Aydın'da Denizli'de bu meyveden çoktur biz adını Cennet mevesi veya Cennet Elması biliriz. Ne zaman Trabzon hurması oldu anlamadım.

Toplam 2 beğeni

İbrahim 1 ay önce

Trabzon hurmasi diye birşeyyokki bu meyveye karadeniz hurmasi demelisiniz patenti trabzonmu aldiki bu meyve karadenizin heryerinde yetişiyo ve kurutuluyo özellikle trabzona mahsüs bir meyve değildir.

İbrahim 1 ay önce

Trabzon hurmasi diye birleyyok bu meyveye karadeniz hurmasi demelisiniz patenti trabzonmu aldiki bu meyve karadenizin heryerinde yetişiyo ve kurutuluyo özellikle trabzona mahsüs bir meyve değildir.

Zonguldaklı 1 ay önce

Her yenen ve içilen şey de aynı özelliklere sahip oluyor. Nedense bir tek ölüme çare diyemiyorlar.