Tüm dünyayı etkisi altına alan virüsten korunmak için nasıl önlemler alınması gerektiği birçok kişi tarafında araştırılıyor. Alınabilecek en önemli önlemlerden biri el hijyeninden geçiyor. Sürekli olarak elleri dezenfekte etmemiz gerektiğinden mikroplara karşı etkili dezenfektan seçmek çok önemlidir. Peki el dezenfektanı nasıl seçilir, el dezenfektanı kullanırken nelere dikkat edilir? Detaylar haberimizde:

Koronavirüsün hayatımıza girmesiyle birlikte dezenfektanlar yaşamımızın bir parçası haline geldi. Türkiye'de görülmeye başladıktan sonra dezenfektanlar ve kolonyaların önemi arttı. Koronavirüs önlemleri doğrultusunda toplu taşımalarda, işyerlerinde, AVM'lerde, evimizde bütün her yerde bulundurmaya başladığımız dezenfektanı seçerken dikkat etmemiz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Çünkü bazı güçsüz el dezenfektanları virüse karşı bizi savunmasız bırakabilir. El dezenfektanları, herhangi bir temas anında ya da kirlenme durumunda hastalık oluşturan mikropların suya ihtiyaç duymadan deri üzerinden atılmasına ve yok edilmesine yardımcı olan en etkili temizleme maddeleri arasında yer almaktadır. Güvenli dezenfeksiyon , uygun dezenfektan seçimi ile olur. Dezenfektanların etkisi; dezenfektanın yoğunluğuna,  dezenfekte edilecek materyalin temizliğine bağlıdır. Peki dezenfektan nasıl seçilir, dezenfektan seçerken nelere dikkat edilmeli? En iyi el dezenfektanı hangisi, el dezenfektanı kullanırken nelere dikkat etek gerekiyor? İşte cevaplar:

El dezenfektanı nasıl seçilir

EL DEZENFEKTANI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLİR?

► El dezenfektanı alırken içeriğinde toksin madde olmamasına dikkat etmelisiniz. Ellerinizi tamamen dezenfekte eden temizleyiciler çoğunlukla alkol içerirler. Alkol oranına dikkat ederek el dezenfektanı alabilirsiniz. 

► En iyi el dezenfektanı antiseptik özelliği olan dezenfektanlardır. En sık ve en güvenli kullanılan alkol bazlı el dezenfektanları seçmeniz önerilir.

El dezenfektanı seçerken nelere dikkat edilir

► Alkol bazlı el dezenfektanları mikropları 2-5 saniye içinde çok hızlı bir şekilde öldürerek sizi olası mikroplara karşı korur. Genelde hastanelerde alkol bazlı dezenfektanlar tercih edilir.

► El dezenfektanı alırken en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri dezenfektanların alkol oranı 60 ila 90 derece olması gerektiğidir.

► Özellikle son dönemde piyasada fazlasıyla satılmaya başlayan parfümlü dezenfektanlar satın almamaya dikkat edin. Çünkü dezenfektan kullanılırken kullandığınız dezenfektanı solumamanız gerekir. El dezenfektanları tamamen kokusuz olması gerekir. Parfümlü dezenfektanların mikropları yok etmede hiçbir yararı bulunmuyor.

El dezenfektanı nasıl uygulanmalı

Alkol oranı yüksek olan el dezenfektanı satın aldıktan sonra ürünü tüm avucunuzu dolduracak şekilde uygulayın. Avuç içi ve dışına, parmak aralarına ve bileklere uygulayıp tüm elinize yaymanız gerekiyor. Çok hızlı buharlaştığı için uygulamayı hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABER

Evlilik korkusu nedir, evlilikte korku nedenleri! Evliliğe hazır olmak için ne yapılmalı?

İLİŞKİLİ HABER

Ucuza uçak bileti nasıl alınır? Türk Hava Yolları uçak bileti kampanyaları

BİR YORUM YAPIN 0