Taptaze meyvelerin mevsiminde tüketildiği ve sonrasında tüketilmek için kurutulur. En sevilen meyveler arasında yer alan armut yaz mevsiminde kurutulur. Faydaları saymakla bitmeyen armudu evde doğal yöntemlerle kurutabilirsiniz. Peki armut nasıl kurutulur, armut kurusu nasıl yapılır? Detaylar haberimizde:

Genellikle sarı ve yeşil rengi bulunan armut meyvesi lifli, hazmı kolay ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. Armut vitamin ve  mineral kaynağı bir meyve olmasının yanında, her yaş meyvede rastlanabileceği üzere, uzun süreli saklanmaya karşı dayanıksız bir yapıya sahip meyvelerden biridir. Armudu dalından kopardıktan sonra hızlı bir şekilde bozulabiliyor. Bu yüzden armut koparıldıktan itibaren uzun bir süre muhafaza edilebilmesinde, armudun kurutulma işlemi oldukça iyi bir alternatif olabilir. Birçok meyve taze olarak tüketilmesini yanı sıra kurutulup kuru olarak da tüketiliyor. Her ne kadar pek bilinmese de kurutulduktan sonra çok lezzetli olan meyvelerden biri de armuttur. Armudu güneşte ve fırında kurutma yöntemleriyle kurutabilirsiniz. Armut kuruturken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktası bulunuyor. Peki armut nasıl kurutulur, Armut kurusu nasıl yapılır İşte evde armut kurutma yöntemleri:

İLİŞKİLİ HABEREvde kayısı nasıl kurutulur? Doğal yöntemlerle evde kayısı kurutmanın püf noktaları

ARMUT NASIL KURUTULUR?

Güneşte kurutma yöntemi:

Armutları  kurutmak için ilk olarak dikkat etmeniz gereken şeylerden biri armutları satın alırken olgunlaşmış ve çürük olmayan armutları seçmeniz gerektiğidir. Kaliteli olan armutlar her zaman sağlık ve lezzet açısından daha iyidir. Armutları satın aldıktan sonra güzelce yıkayın. Yıkadıktan sonra hepsini ince ince dilimleyin. Ardından armudun dilimlerini hazırlamış olduğunuz kalın pamuklu iplikte bulunan ipliğe aralıklı olacak şekilde dizin. Hepsini aralıklı bir şekilde dizdikten sonra evde balkonunuzda güneş gören bir yere asın. Yaklaşık olarak 4- 5 gün içinde kuruyacaklardır. Arda kontrol etmeyi unutmayın. Mutlaka güneşli bir hava olmasına dikkat edin.

Fırında kurutma yöntemi:

Armutları yıkadıktan sonra dilimleyin. Dilimlediğiniz armutların çekirdek kısımlarını çıkarın. Armutları halkalar halinde ya da uzunlamasına doğrayabilirsiniz. Armutların kalınlığını yarım cm kalınlığında ayarlayabilirsiniz. Fırında kuruturken armutların sararmalarını istemiyorsanız biraz limon suyu ve suyla dilimlemiş olduğunuz armutları bekletebilirsiniz. Biraz beklettikten sonra fırın tepsisinin içine yağlı kağıt serin. Daha sonra armut dilimlerini aralıklı olacak şekilde dizin. Fırını 160 dereceye ayarlayın ve yaklaşık 3- 6 saat arasında kurutun. Her yarım saatte bir armut dilimlerini kontrol etmeyi unutmayın. Kuruduktan sonra onları çıkarıp soğumaya bırakın. Hepsi iyice soğuduktan sonra buzdolabı poşetlerinin içine koyun. Ağızlarını sıkıca bağlayıp serin ve kapalı bir yerde muhafaza edin. Ayrıca buzdolabı poşetlerine koyduğunuz kurutulmuş armutları derin dondurucuda da saklayabilirsiniz. 

İLİŞKİLİ HABER

Lokum gibi et nasıl pişirilir? Lokum gibi et pişirmenin püf noktaları...

İLİŞKİLİ HABER

En kolay dil çorbası nasıl yapılır? Bol şifalı ve terbiyeli dil çorbasının püf noktası

BİR YORUM YAPIN 0