Çinekop balığı nasıl temizlenir? Çinekop balığını ayıklama yöntemleri

21 Kasım 2020, 08:41
Çinekop balığı nasıl temizlenir? Çinekop balığını ayıklama yöntemleri

Mutfaklarımızdan eksik etmediğimiz balıkları temizlemek kadınların en çok zorlandığı mutfak işlerinden biridir. Temizleme zorluğundan dolayı bazen kadınlar balıkları evde pişirmek istemez. Peki çok lezzetli ve çok sağlıklı olan çinekop balığını evde kolayca nasıl temizlenir, çinekop balığı ayıklama yöntemleri nelerdir? Yanıtlar için haberimize göz atınız...

Sağlığa faydaları saymakla bitmeyen balık lezzetiyle de sofralarımızın vazgeçilmez Omega 3 kaynağıdır. Ülkemizde en önemli protein yiyeceklerinden olan balığın sayısız hastalığa şifa olan birçok çeşidi bulunmaktadır. Balık, içerdiği vitamin ve güçlü besin değeri bakımından herkesin tüketmesi gereken yiyecekler arasında yer alır. Özellikle mevsiminde tüketilen balık, içerdiği yağ asitleri sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için çok önemli bir besin kaynağıdır. İçeriğinde yer alan vitamin ve mineraller özellikle büyüme ve gelişme çağındaki çocukların kemik ve diş sağlığı üzerinde de etkin bir rol oynar. En az haftada 2 defa balığı tüketmek bütün hastalıklara karşı vücudu daha dirençli kılıyor. Kadınların balık aldıkları zaman en çok zorlandıkları şeylerden biri balığın temizleme işlemidir. Her balığın temizleme işlemi aynı gibi görünse bazı farklılıklar bulunur. Peki balık türlerinden Çinekop balığı nasıl temizlenir ve nasıl ayıklanır. Çinekop balığının pişirilmesi kadar temizlemesinde çok önemlidir. Çinekop balığını kolayca temizlemeniz için bazı püf noktaları:

LEVREK BALIĞI NASIL TEMİZLENİR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

çinekop balığı nasıl temizlenir

ÇİNEKOP BALIĞI NASIL TEMİZLENİR?

- Her derde deva olan Çinekop balığı pulsuz ve orta büyüklüğe sahip bir balık türleri arasında yer alır.

- Çinekop balığı pulsuz bir balık olduğu için temizleme işlemi bıçak yardımıyla kolayca yapabilirsiniz.

Çinekop temizlemenin püf noktaları

- Çinekopu temizlemek için balığın karın kısmını çevirerek anüs kısmını bir bıçak darbesi delin. Daha sonra bu kısımdan başlayarak balığın karnını yavaşça bıçakla yarın. Ardından balığın tüm iç organlarını dışarı çıkartın.

-  İçini hallettikten sonra balığın her iki tarafında yer alan solungaçları koparın.

çinekop balığı temizlemenin püf noktaları

- Bütün bu işlemleri bitirdikten sonra çinekop balıklarını güzelce yıkayın. 

- Balığın karnının içinde yer alan siyah lifler ve pıhtılaşan kanları bıçak yardımı ile iyice temizleyin.

- Çinekopun yanak ve beyin bölgesi oldukça lezzetli olduğu için kafasının koparılmadan pişirilmesi balığın daha çok lezzetli olmasını sağlar.

İşte bu kadar kolay...

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar