Kral Ringa balığı nedir? Japon Mitolojisinde geçen Kral Ringa balığı kaç metre boyundadır

25 Kasım 2020, 13:49
Kral Ringa balığı nedir? Japon Mitolojisinde geçen Kral Ringa balığı kaç metre boyundadır

Kral ringa balığı, Japon mitolojisine göre felaketleri beraberinde getirdiğine inanılıyor. Japonya'da ortaya çıkan Kral ringa balığı Japonların korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Peki Kral ringa balığı nedir, kral ringa balığı kaç metre boyundadır? Kral ringa balığıyla ilgili tüm merak edilenler:

Japonya'da ortaya çıkan Kral Ringa Balığı Japonlar tarafından felaketin habercisi olarak biliniyor.  Eski bir mitoloji inanışına göre kral ringalar derin sularda bin metre uzunluğunda yaşıyor ve deniz yılanı efsanelerinin kaynağının bu dev balık olduğu düşünülüyor. Japonya'da bir balıkçının avlanırken karşısına çıkan kral ringa balığının videosunu çekip sosyal medya hesabında paylaşmasının ardından görüntüler kısa sürede yayılmıştı. Japonya büyük depreminden önce ortaya çıktığı iddia edilen Kral Ringa Balığı yeniden kıyılarda görüldü. Bu gelişmelerin ardından birçok kişi Kral Ringa balığı nedir, boyu kaç metre? Japon Mitolojisinde Kral Ringa Balığı ne anlama gelir? İşte merak edilenler…

Kral ringa balığı nedir

KRAL RİNGA BALIĞI NEDİR VE KAÇ METRE BOYUNDADIR?

Dev bir kılçıklı balık olan kral ringanın boyu 10 metreye kadar ulaşabiliyor. Görünüşü ise yılanı andırmaktadır. En son 2011 yılında görülen kral ringaların ardından Büyük Tohuku depremi olmuş, 2010 yılında göründüklerinde ise tsunami meydana gelmişti. Denizin derinlerinde yaşayan kral ringalar, çok derinde olduğu için deprem belirtilerini hissedip denizin üst yüzeylerine çıkabiliyor. Kral ringa balıkları 272 kg ağırlığında olduğu ve şu anda dünyadaki en uzun yaşayan teleost balığı olduğu biliniyor.

Kral ringa balığı Japon mitolojisi

JAPON MİTOLİJİSİNDE KRAL RİNGA BALIĞI NE ANLAMA GELİYOR?

Ryuganotsukai olarak Japonca adlandırılan Kral Ringa balığının oluşan elektriklenmeye bağlı olarak yüzeye çıkması olası görünüyor. Ryugu notsukai - Ryuganotsukai yani Kral Ringa balığı Japon mitolojisine ve efsanelere göre uzun zamandır "büyük balık avının işareti" ve "depremin habercisi" olarak pek çok yerde bahsedilmektedir.

Derin deniz balıklarına aşina olan Japonya'nın Sapporo kentinde bulunan Hokkaido Üniversitesi'nde görevli olan Dr. Kunio Amagaoka, "Balıklar aslında sıcak havzada yaşıyordu. Son zamanlarda yakalanamayan güney balıklarının Japonya Denizi'ne indiği yönünde birçok haber var." şeklinde açıklama yaptı.

Depremin habercisi Kral ringa balığı

İngiliz bilim dergisi Science da 210 ila 910 metre arasında bir derinlikte yaşayan Kral Ringa balıklarının sismik aktiviteye duyarlı olabileceğini, ancak bilimsel alakalarının hala kanıtlanmadığını söylüyor.

GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE GÖRÜNTÜLENDİ!

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar