Aspiratör nasıl temizlenir, Aspiratör fitresi nasıl temizlenir En kolay aspiratör temizleme

01 Aralık 2020, 08:42
Aspiratör nasıl temizlenir, Aspiratör fitresi nasıl temizlenir En kolay aspiratör temizleme

Aspiratör mutfakta yemek yaparken evin kokmaması için en çok kullanılan eşyalardan biridir. Sıklıkla yapılan yemekler aspiratörlerde kir ve yağ birikmesine sebep olur. Özellikle kızartma sonrası aspiratörlerde oluşan yağlar temizlenmezse inatçı lekelere dönüşebilir. Aspiratörler temizlemek için kullanacağınız birkaç yöntem bulunuyor. Peki aspiratör nasıl temizlenir, Aspiratör filtresi nasıl temizlenir? İşte yanıtlar:

Günümüzde aspiratörler her mutfağın en önemli araç gereçleri arasında yer alıyor. Özellikle son dönemde ankestre mutfaklarla birlikte bir bütün sağlayan aspiratörler yemek pişirirken yemek kokularını ortamdan uzaklaştırarak kadınlar için kolaylık sağlıyor. Yemek pişirirken açılan aspiratörler düzenli aralıklarla temizlenmez içinde yağlar birikir ve zamanla çalışmaz hale gelebilir. Bu yüzden nasıl ki her gün düzenli olarak yemek yapıyorsak aspiratörü de düzenli olarak temizlememiz gerekiyor. Aspiratör içinde biriken kir ve yağlar uygulayacağınız birkaç yöntemle kolayca temizleyebilirsiniz. Aynı zamanda aspiratör filtresini çıkararak temizleyebilirsiniz. Aspiratörü ve aspiratör filtresi kullanacağınız yağ çözücüyle inatçı yağları yok edebilirsiniz. Peki, aspiratör nasıl temizlenir, aspiratör filtresi nasıl temizlenir? En kola aspiratör temizleme nasıl yapılır? İşte aspiratör temizliği hakkında tüm merak edilenler:

Aspiratör nasıl temizlenir

ASPİRATÖR TEMİZLİĞİ NASIL YAPILIR?

Özellikle kalabalık evlerde sürekli yemek pişer. Kadınların korkulu kabusu olan kir ve yağlar zamanla aspiratörlerde de birikir.

Birinci yöntem: Aspiratörlerde oluşan kirleri yok etmek için öncelikle aspiratörü fişten çekin.

Daha sonra bir tencerenin içinde su koyup kaynatın ve içerisine bir miktar beyaz sirke koyun.

Bu arada aspiratör filtresini çıkarın. Su kaynadıktan sonra biraz karbonat ekleyin. Karışımı geniş bir kaba alıp içerisine aspiratörü yerleştirin ve biraz sıcak suyun içinde bekletin. Biraz beklettikten sonra diş fırçasıyla birlikte lekelerin üstünü iyice ovun.

Ovduktan sonra lekelerin kolayca çıktığını tertemiz olduğunu görebilirsiniz.

Aspiratör fitresi nasıl temizlenir

Bir diğer yöntem: Aspiratörü soda ile temizlemek. Aynı şekilde tencereye su koyup kaynatın.

Daha sonra su kaynadıktan sonra içine 1 su bardağı soda ekleyin. Koyduktan sonra güzelce karıştırın. Genişçe bir kaba alarak içine aspiratör filtresini koyun. Yaklaşık 5 dakika beklettikten sonra kirlerin kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

Aspiratörü sodayla temizleme

Son yöntem ise: Aspiratörlerde biriken inatçı yağ lekelerini çıkarmak için marketlerde satılan yağ çözücü spreylerde satın alın.

Satın aldığınız yağ çözücüyü direk aspiratör fitresini çıkararak her tarafına sıkın. Daha sonra biraz bekletin. O arada aspiratör ve çevresine de sıkıp varsa yağ lekeleri kazıyın ve temiz bir bezle silin. Ayrıca gitmeyen inatçı lekelerin olduğu yere biraz cif koyarak sünger yardımıyla ovabilirsiniz.

Aspiratörü beyaz sirkeyle temizleme

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar