Devletin vatandaşlara sunduğu seçeneklerden biri olan gözlükler için bir miktar para ödeniyor. Göz hastalığı olanlar için SGK'nın ödediği ücret birçok kişi tarafından merak ediliyor. Peki devlet gözlük için ne kadar ödüyor, 2022 SGK gözlük parası ne kadar, Devlet destekli gözlük nasıl alınır? İşte detaylar:

Sosyal Güvenlik Kurumu altında bulunan bütün herkes hastaneye giderek devletin sunmuş olduğu gözlük desteğinden faydalanabilir. Devlet desteği ile size gözlük reçete yazıldığında hem gözlük camı hem de gözlük çerçevesini reçete ile alma hakkına sahip olursunuz. Göz doktoruna muayene olduktan sonra size reçete yazılarak gözlük camı katkı hakkı elde ederek en yakın herhangi bir SGK anlaşmalı Optisyene gittiğinizde gözlük camı fiyatı için devlet desteği ve katkısını kolaylıkla alabilirsiniz. Ayrıca ister sigortalı ister Bağkurlu ister özel sektör yada kamu sektörü çalışanı olun reçete ile gözlük alma hakkınız bulunuyor. Sizlere bu yazımızda;

 • Devlet gözlük için ne kadar para veriyor,
   
 • Devlet gözlük camı için ne kadar ödüyor, 
   
 • Devlet gözlük camını karşılıyor mu,
   
 • Devlet gözlük camını kaç yılda değişir bütün sorularının yanıtını vermeye çalışacağız.

İLİŞKİLİ HABER2022 Süt parası ne kadar? Süt parası alma şartları nelerdir?

DEVLET GÖZLÜK İÇİN NE KADAR PARA VERİYOR?

Devlet gözlük camı ve gözlük çerçevesi yardımı her yıl yeniden güncelleniyor.

Devlet gözlük için 2021 yılında 37 TL  katkı payı vermektedir. Doktor reçetede size yazdığı gözlüğün fiyatı ne kadar olursa olsun en fazla 37 TL devlet gözlük yardımı yapmaktadır.

devlet gözlük için ne kadar para ödüyor

Devlet Gözlük çerçevesi İçin Ödediği Bedeli;

 • Uzak çerçeveli gözlük bedeli 37, 80 TL
   
 • Yakın çerçeveli gözlük bedeli 37, 80 TL
   
 • Eğer gözlük çerçevesi terli üretim seçilirse gözlük bedeli 43,20 TL olarak belirlenir. Her bir göz sorunu yaşayan hasta 3 yılda bir gözlük alma hakkı bulunmaktadır.

devlet destekli gözlük nasıl alınır

DEVLET KATKILI GÖZLÜK NASIL ALINIR?

Devlet katkılı gözlük alabilmek için;

 • Sigortalı olmanız gereklidir.
   
 • Devlet yada özel hastaneden muayene olmanız gerekmektedir.
   
 • Göz rahatsızlığınız varsa mutlaka size gözlük reçete yazılmalıdır.
   
 • Doktorun size yazdığı reçete ile SGK anlaşmalı gözlükçülere gitmeniz gerekmektedir.
   
 • Gözlük camı ve çerçevesi için katkı payı alabilirsiniz.

İLİŞKİLİ HABERÇeyiz parası ne kadar, şartları neler? SGK çeyiz parası nasıl alınır, 2021 SGK çeyiz parası

DEVLET GÖZLÜĞÜ KAÇ YILDA BİR KARŞILIYOR?

 • Devlet tarafından karşılanan gözlük almak için öncelikle devlet hastanesi ya da özel hastanelerden gözlük doktor tarafından gözlük raporu yazılması gerekiyor.
 • Gözlük camı ve çerçevesi değiştirilme süresi 3 yıl olarak belirtilmiştir. Bu 3 yıl içerisinde keyfi olarak kesinlikle gözlük camı veya çerçeve değiştiremezsiniz.
 • Ancak 3 yıl süre dolmadan göz sağlığınızda ilerleme olduğu takdirde özellikle 0.5 diyoptrilik olması halinde 3 yıl sürenin dolmasını beklemeden istediğiniz zaman doktorunuzun rapor yazması halinde gözlük camı ve gözlük değişimi yapmanız mümkün.

GÖZLÜK REÇETESİ KAÇ GÜN GEÇERLİ?

Göz hastalıkları uzmanı tarafından yazılan göz reçetelerinin belirli süreleri bulunuyor. Bu reçeteler en fazla 10 iş günü içerisinde işleme alınabilir. Aksi halde gözlük reçeteleri geçersiz sayılacaktır.

İLİŞKİLİ HABER

Kenevir koronavirüsü engelliyor mu? Kenevirin faydaları nelerdir? Kenevir çayı ne işe yarar?

İLİŞKİLİ HABER

Ev dekorasyonunda puantiye desen nasıl kullanılır?

İLİŞKİLİ HABER

Covirgin ne demek? Sosyal medyada Covirgin terimi konuşuluyor Kimlere covirgin denilecek

BİR YORUM YAPIN 9

Selçuk 1 ay önce

Gözlük cam 870 dedi 600 indirdi ben pazarlık yapmadan benim gözlukçü insaflı çıktı.

sezer 4 ay önce

300-500 TL gözlük çerçevesini tandık arkadaş 50 TL'ye alabiliyordu. Zaten gözlükçüler ayda kaç tane gözlük satıyorsa çerçeve ve cam fiyatının üzerine kirasını, çalışan maaşını, elektiriği, ısınmayı, yemeği, vergileri, laboratuvar fiyatını (camlar için) ve kârını koyacak ki ayakta kalsın. Tabi bir de al benisi olan lüks görüntülü dükkan iç dizayn yatırımı var.

Toplam 2 beğeni

Kazım 4 ay önce

Devlet bu parayı boşuna veriyor. Gözlükler 1.000 tl den başlıyor. Gözlükçüler zaten devletin verdiği parayı yok sayarak fiyat veriyor. Devletin verdiği ücret dükkana ekstra Kar kalıyor

Toplam 9 beğeni

SERDAL 1 ay önce

daha bugün optiğe gittim, uzak astigmat var 1,25/1,75 bir gözlük beğendim 850 TL dediler. devlet 50 TL yardımda bulunuyormuş.

Toplam 0 beğeni

cihan 3 ay önce

ben bir optisyen olarak gölüklerin 1000 liradan falan başlamadığını ve tamamen sizin abartarak konuştuğunuzu söyleyebiilirim..devletin verdiği ücret dükkana komple kar kalsa ne olur öğlen yediğin yemeğin parası değil..

Toplam 0 beğeni

Kanarya 4 ay önce

Bu işi bilen birileri bu konuya bi el atmalı o kadar dümen dönüyoki olan vatandaşa oluyor resmen soyuluyor.

Toplam 6 beğeni

Yağmur 4 ay önce

Hiç vermeyin gitsin bu 37 lira nedir bir de para veriyoruz demeyin bari.ödenen para yükseltilmeli dalga geçiyorsunuz resmen ya..

Toplam 6 beğeni
Yorumların Tümünü Okuyun