Nallıhan iğne oyası son dönemde en çok merak edilen iğne oyası modelleri arasında yer alıyor. Yöresel bir ürün olan Nallıhan iğne oyası iğneyle değişik biçimli veya düğümlü ilmekler oluşturularak ve bunlar birleştirilerek yapılan üç boyutlu bir el işidir. Peki nallıhan iğne oyası nedir, nallıhan iğne oyası nasıl yapılır? İşte detaylar.

HABERE AİT VİDEO İÇİN TIKLAYIN İZLE

Nallıhan iğne oyaları ağırlıklı olarak takı ve süsleme amacıyla Ankara bölgesinde yapılır. Kadınlar tarafından büyük uğraşlar sonucu yapılan iğne oyaları adını Ankara Nallıhan ilçesinden alıyor. Tarihi ipek yolu etkisiyle ilçede ipek kullanımı yaygınlaşmış ve ilk zamanlarda ipek iplikler kullanılarak yapılan iğne oyacılığı zaman içinde gelişmiştir. Ortaya çıkan özel iğne oyası teknikleri korunarak, zamanla farklı tür iplikler de kullanılarak günümüze kadar Nallıhan iğne oyası şeklinde gelmiştir. Nallıhan ilçesindeki ipek ipliğin üretiminin de etkisiyle başta kadınlar olmak üzere iğne oyacılığında  ustalaşmış ve bölgeye özgü teknikler geliştirilmiştir.

İLİŞKİLİ HABERKazaz tesbih nedir? En kolay kazaz tesbih nasıl örülür? İşte kazaz tesbih örmenin püf noktası

 • Nallıhan iğne oyasının en önemli özelliği ipin bükülmesi tekniğinin kullanılması
   
 • Kökün hiçbir zaman tülbent ya da kumaş üzerine yapılmamasıdır.
   
 • Nallıhan iğne oyasında kullanılan “ip bükme” olarak adlandırılan yöntem sadece Nallıhan iğne oyalarında kullanılan bir yöntemdir.
   
 • Bu teknik iğne oyasına sert bir duruş vermektedir ve bu teknikle yapıldığı için Nallıhan İğne Oyaları yıkamaya oldukça dayanıklıdır.
   
 • Nallıhan iğne oyalarında herhangi bir sertleştirici kimyasal madde kullanılmadan doğal halinin muhafazası zorunludur.
   
 • Örtü üzerine işlenecek motiflerin zincir veya kök üzerine harici olarak yapılarak sonradan eklenmesi zorunludur.
   
 • Bununla birlikte, Nallıhan İğne Oyası kendi köklerinin bulunması nedeniyle başka hiçbir kumaşa bağlı olmadan bağımsız bir şekilde de kullanılabilmektedir.

Türkiye’nin coğrafi işaretlerle patentlenerek uluslararası koruma altına alınan ve tescillenen yerel değerlerinin tanıtımına ve ulusal birliğine katkı sağlayan Değerlerin Daveti programında bu bölüm Ankara’nın coğrafi işaretli ürünü Nallıhan iğne oyası tanıtıldı. Programda ayrıca, “Nallıhan iğne oyası nasıl üretilir? İğne oyası nasıl yapılır? Nallıhan iğne oyası yapım aşamaları nelerdir? Nallıhan iğne oyası nasıl yapılır?” soruları yanıtlandı.

NALLIHAN İĞNE OYALARININ ANLAMLARI NELERDİR?

NALLIHAN İĞNE OAYASI NASIL YAPILIR?

⇒ Nallıhan iğne oyalarının yapımında genellikle meyve, yaprak, özel çiçekler gibi “bitkisel” motifler uygulanır.

⇒ Bunların yanı sıra kelebek gibi “figür” motiflerine; çapkın bıyığı, saray süpürgesi gibi “sembolik” motiflere; sepet, çanta gibi “nesnel” motiflere ve çeşitli geometrik motiflere yer verilir.

⇒ Bunların yanı sıra üreten kişinin yaratıcılığına bağlı olarak farklı desenler de oluşturulabilir.

⇒ Bu iğne oyası örnekleri ile yazma kenarı, tülbent ve hatta tespih ucunu süsleyebilirsiniz. Hem oldukça şık hem de yapılışı kolay bu iğne oyası modelleri sizin de vazgeçilmeniz olacak.

BİR YORUM YAPIN 0