Son zamanlarda internette satışı sunulan ve şans getirdiğine inanılan marimo toplar çok talep görüyor. Japonya'da bilinen marimo yosun topunun bakımı da çok kolaydır. Ülkemizde de popüler olmaya başlayan marimo yosun topu nedir? Marimo evde bakımı nasıl yapılır? Detaylar haberimizde...

Marimo Japonca Mari zıplayan oyun topu,  Mo ise suda büyüyen bitkiler için kullanılan bir terim olarak geçiyor. Türkçe karşılığı ise adıyla Yosun topu, bakımı en kolay ve keyifli canlılar arasında yer alıyor. Marimo yosunu, şans ve mutluluk getirdiği inancının yanı sıra bakımı kolay olduğu, yılda ortalama 5 mm büyüdüğü ve cam bir fanusun içinde eve şık bir atmosfer kattığı için her geçen gün daha fazla kişinin dikkatini çekiyor. Marimo yosun topu olarak  anılsa da aslında bir alg türüdür. Son dönemle oldukça popüler olan Marimo nedir ve nasıl bakılır merak ediliyor. İşte Marimolar hakkında bilmeniz gerekenler..

İLİŞKİLİ HABERTeraryum nedir ve nasıl yapılır? Teraryum yapım aşamaları...

MARİMO YOSUN NEDİR?

Marimo top yumuşak, kadifemsi bir görünüme sahip büyük yeşil toplara doğru büyüyen nadir bir yosun şeklidir.

Doğal olarak Akan Gölü'nde yetişen Japonya'ya özgüdür. Ayrıca İzlanda, Estonya ve İskoçya'da bulunurlar.

Bir göl katında 2 ila 2,5 m derinlikte yamalar yetiştirebilirler. Marimo'nun yuvarlak şekli onu döndüren dalga hareketi ile korunur.

Suyun doğal hareketleriyle top şeklini alan yeşil algler özenli bakıldığı sürece çok uzun yıllar yaşayabiliyor. En fazla 20-30 cm civarında büyüyebildiği için fanus haricinde büyük akvaryumlarda da bakılıyor. 

MARİMO BAKIMI NASIL YAPILIR?

- Marimo yosunlara kavanoz, fanus veya akvaryumda kolayca bakabilirsiniz.

- Akvaryumda bakılan marimolara her hafta bir süre dinlendirilmiş çeşme suyuyla değiştirmek ve hafifçe sıkarak suyunu boşaltmak gerekiyor. 

- Anavatanı soğuk bölgeler olduğu için su değişimi sırasında soğuk su kullanılıyor ve çok sıcak yaz aylarında belli aralıklarla fanusu buzdolabına koymakta fayda var.

- Ayrıca bu canlılar ılıman ve soğuk iklim kuşaklarında yetişmeleri nedeniyle, her ne kadar yaşamlarını sürdürmek için ışığa ihtiyaç duysalar da direkt gelen güneş ışığından olumsuz etkilenebilirler. Bu yüzden marimolar bakımını yaparken dikkatli olmak gerekiyor. 

BİR YORUM YAPIN 1

asya 8 ay önce

3 marimo almayı düşünüyorum bu bilgiler için teşekkürler