Yaz mevsiminin olmazsa olmaz meyvelerinden biri olan karpuz ülkemizde çok sevilmektedir. Sulu meyveler arasında yer alan karpuzu sulu ve tatlı seçmek için dikkat etmeniz gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Yasemin.com ekibi olarak sizler için karpuz nasıl seçilir, kelek karpuz nasıl anlaşılır? detaylarıyla araştırdık. İşte cevaplar...

Sıcak yaz günlerinde en çok tüketilen meyvelerin başında karpuz yer alıyor. Vücudunun su ihtiyacını önemli ölçüde karşılayan kalın kabuklu ve içi çekirdekli olan bir meyve çeşididir. Ama karpuz iyi seçilmediğinde içi beyaz ve bozulmuş karpuzlarla karşılaşarak hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Kötü sürprizlerle karşılaşmamak ve bozulmuş karpuzlara para vermemek karpuz alırken dikkat etmeniz gereken baz detaylar bulunuyor. Sizlere vereceğimiz tavsiyelere uyarak en tatlı ve en sulu karpuzu seçebilirsiniz. İşte cevaplar:

İLİŞKİLİ HABERBozuk karpuz nasıl anlaşılır? Karpuz zehirlenmesine dikkat! Karpuz zehirlenme belirtileri

İYİ KARPUZ NASIL SEÇİLİR?

  • - Bal gibi bir karpuz seçmek için öncelikle karpuzun üzerinde sarı leke olup olmadığını kontrol etmek gerekiyor. Eğer karpuzun dış kabuğunun üzerinde sarı lekeler varsa ve bu lekeler koyuysa bir o kadar karpuz lezzetli demektir. Bundan dolayı sarı lekeli karpuzları seçmeye dikkat edin. 
  • - Karpuzdaki örümcek ağına benzer yerler, arıların karpuz çiçeklerini döllerken dokunduğu yerlere işaret eder. Bu nedenle lekenin fazla olduğu karpuzlar, daha tatlıdır ve organiktir. 

karpuz nasıl seçilir

  • - Karpuz sapının kuru olması da karpuzun olgun olduğunun göstergelerinden biridir. Sapı sarı olan karpuzlar, yeni koparılmış demektir. 
  • - Karpuzun, boyuna göre ağırlığı daha fazla olması gerekiyor. Eğer daha ağırsa yeterince olgun ve sulu bir karpuz olduğunu gösterir.

tatlı karpuz nasıl anlaşılır

  • - Karpuz seçerken en büyük ya da en ufak olanları değil, orta boy olanlarını tercih edin. 
  • - Karpuzu geleneksel olan bir yöntemle de seçebilirsiniz. Genelde alırken karpuzun eline alıp vurunca eğer ses çıkarıyorsa lezzetli ve rengi kıpkırmızı demektir.  Eğer karpuza vurduğunuzda ses çıkmıyorsa o karpuz kötü anlamına gelir. 

sulu karpuz nasıl anlaşılır

  • - Uzun karpuzların sulu, yuvarlak karpuzların tatlı olduğunu unutmayın. 

karpuz seçerken dikkat edilmesi gerekenler

  • - Daha uzun ve ince olan karpuzlar "erkek karpuz" olarak adlandırılır ve daha suludur, tam anlamıyla yuvarlak olan "dişi karpuz"lar ise daha tatlı olarak bilinir. 

İLİŞKİLİ HABER

Yaz sıcaklarında enfes elma kompostosu tarifi! Elma hoşafı nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Sıcaklıklar artınca uzmanlardan ardı sıra açıklamalar geldi: Pet şişeden su içmek zararlı mı?

BİR YORUM YAPIN 3

tepki 3 hafta önce

buyuk olani almaz fazla kesik gøzum gørdumu alirim zaten berbat tatlari var insanin midesi bulaniyor

ede 3 hafta önce

Duyan da ortalıkta hakiki karpuz kalmış sanır. İstediğiniz kadar iyisini seçin. Tadı tuzu kalmamış ne olduğu belli olmayan karpuzlar piyasayı işgal etmiş durumda. Atalık tohum ile karpuz yetiştiren nerdeyse bulmak imkansız.

Toplam 2 beğeni

zafer gülten 11 ay önce

bu zamanda birşein iyisi parayla ölçülüyor,bir yerde piyasadan ucuz karpuz görürsen ya içi geçmeye başlamış,yada güneş görmeyen yerde büyümüş tam olgunlaşamamış karpuzdur.

Toplam 1 beğeni