Evde kara erik nasıl kurutulur? Güneşte erik nasıl kurutulur? Kurutulan erik nasıl saklanır

Pazarlarda tezgahlarda en çok satılan ve birçok ilimizde yetiştirilen erik hem yaş hem de kurutulmuş şekilde tüketilen en sağlıklı meyveler arasında yer alıyor. Yaz meyvesi olan ve diyetlerde ara öğün olarak çok tavsiye edilen kara eriği evde doğal yöntemlerle kolayca kurutabilirsiniz. İşte evde uygulayabileceğiniz erik kurutma yöntemleri...

Erik, içerdiği bol miktarda C vitamini sayesinde insan sağlığına güçlü bir bağışıklık sistemi sunar. Aynı zamanda lifli meyvelerden biri olduğu için diyet listelerinde diyetisyenler tarafından çok önerilir. Birçok farklı çeşidi olan eriği güneşte evde kendi yöntemlerinizle kurutabilirsiniz. Yıllardan beri bilinen en eski yöntemlerden biri eriği güneşte kurutma yöntemidir. Güneşin altında suyu gidene kadar bekletip kuruttuktan sonra erikler çok az koyu renk oluyor. Erikleri kurutmanın birkaç yolu bulunuyor. İşte bunlardan bazıları:

DİPNOT: Erikleri kurutmak isterseniz alırken daha çok etli ve iri olan erikleri tercih etmeniz daha doğru olur. Böylece eriği kuruttuktan sonra da içi etli ve dolgun kalır ve lezzetini kaybetmez.

Evde kayısı nasıl kurutulur? Doğal yöntemlerle evde kayısı kurutmanın püf noktalarıİLİŞKİLİ HABEREvde kayısı nasıl kurutulur? Doğal yöntemlerle evde kayısı kurutmanın püf noktaları

EN PRATİK KARA ERİK NASIL KURUTULUR?

1.YÖNTEM 

Güneşte kurutma

  • Satın almış olduğunuz erikleri güzelce yıkayın. Yıkadığınız erikleri bir süzgece koyun. 
  • Daha sonra erikleri bıçak yardımıyla ortadan ikiye bölün ve bir tepsinin içine kabuk kısımları altta gelecek şekilde tek tek yerleştirin.
  • Birbirine değmeyecek şekilde tepsiye dizdikten sonra güneşin en fazla olduğu günlerde en az 3-4 gün güneşte bırakın. 
  • Arada kontrol ederek hepsinin eşit bir şekilde kurumalarını sağlayın. Ardından kuruyan erikleri hava almayan bir şekilde muhafaza etmeniz gerekiyor. Bunun için cam bir kavanoz ya da vakumlu saklama tercih edebilirsiniz. 

evde güneşte erik nasıl kurutulur

evde güneşte erik nasıl kurutulur

2.YÖNTEM

Fırında kurutma yöntemi

  • Her ne kadar güneşte kurutma yöntemi daha pratik olsa da isteyenler fırında kurutma işlemini deneyebilir.
  • Erikler yıkandıktan sonra ikiye bölün ve fırın tepsisinin içine yağlı kağıt serin. Daha sonra erikleri tepsiye yerleştirin. 
  • Bütün erikleri yerleştirdikten sonra 200 derecelik fırında yaklaşık 3-4 saat boyunca pişirin. 

fırında erik nasıl kurutulur

fırında erik nasıl kurutulur

  • Pişirme esnasında sürekli fırını kontrol edin. Eriklerin yanmaması gerekiyor. 4 saatin sonunda fırının fişini çıkarın ve bütün bir gece boyunca fırının içinde bekletin. 
  • Ertesi gün fırından çıkarıp kurumuş olan erikleri hava almayacak şekilde cam bir kavanozun içine koyup bu şekilde muhafaza edebilirsiniz. 

İŞTE BU KADAR...

Yaz diyeti nasıl yapılır? 10 günlük yaz diyeti!Serinleten yaz diyeti ile 10 günde 4 kilo verin

İLİŞKİLİ HABER

Yaz diyeti nasıl yapılır? 10 günlük yaz diyeti!Serinleten yaz diyeti ile 10 günde 4 kilo verin
Fransız mutfağının dünyaya kazandırdığı milföyden enfes tarif! Milföyden gözleme nasıl yapılır?

İLİŞKİLİ HABER

Fransız mutfağının dünyaya kazandırdığı milföyden enfes tarif! Milföyden gözleme nasıl yapılır?
Gülşah Kerimoğlu Yasemin.com - Şef Editör
Yasemin - Gülşah Kerimoğlu

Editör Hakkında

Üsküdar Üniversitesi Yeni Medya ve Gazetecilik bölümünden 2019 yılında onur öğrencisi olarak diplomasını aldı. Okul gazetesinde birçok habere ve röportaja imza attı. Kanal 7 Medya Grubu bünyesinde Haber 7 ve Yasemin.com’da staj yaptı. Anadolu Ajansı’nda gönüllü stajyerlik yaptı. Yasemin.com’da mesleğe ilk adımını attı. 2019 yılında Kanal 7 Medya grubu bünyesinde yer alan Yasemin.com kadın sitesinde İçerik Editörü olarak çalışmaya başladı. Burada pek çok özel habere imza attı, kategori bazında SEO içerikler oluşturdu. 2023 yılında Yasemin.com'da Şef Editör olarak görev yapmaktadır.

BİR YORUM YAPIN 0