Ağaç dikimi yapılırken uygun dikim zamanın seçilmesi toprağın veriminden ve havadan şartlarından doğru bir şekilde yararlanmak aynı zamanda en yüksek dikim başarısını elde etmek için önemlidir. Peki ağaçlar hangi ayda ne zaman dikilir, meyve ağaçları ne zaman dikilmeli? İşte ağaç türlerine göre ve mevsime göre fidan dikimi ve tüm merak edilenler...

Ülkemizde dört mevsim yaşanması beraberinde daha verimli toprakları da getirmektedir. Özellikle de ülkemizde ki ağaç çeşitliliği oldukça fazladır. Ayrıca evlerin bahçesinde mevsimine göre meyve veren birçok ağaç türü de bulunmaktadır. Ağaç fidanları dikerken dikkat edilmesi gereken bazı detayları bulunuyor. Havanın çok soğuk mevsimlerde, don zamanları ve aşırı sıcaklarda ağaç dikilmemesi gerekiyor. Hangi ağaç olursa olsun, genel dikim kuralları ve sulamaya dikkat etmeniz gerekiyor. İşte ağaç dikimi, meyve ağacı dikimi ile ilgili tüm merak edilen detaylar...

İLİŞKİLİ HABERAralık'ta hangi meyve ve sebzeler ekilir? Aralık'ta sebze ekerken dikkat edilmesi gerekenler

AĞAÇ NE ZAMAN DİKİLİR? 

- Soğuğa dayanıklı ağaçları hem ilkbaharda hem de sonbahar mevsiminde dikebilirsiniz. Ağaç dikerken dikkat etmeniz gereken bazı kurallar bulunuyor. 

- Kış mevsiminde yapraklarını döken ağaçları ekim aylarından mart ayına kadar dikebilirsiniz. Kışın yapraklarını dökmeyen ağaçlar için en uygun dikim zamanı; Kasım ayı başından Nisan ayı başına kadar olan süreçtir. Bu süreç her bölgeye sıcak ve soğuk hava durumuna göre de değişim göstermektedir.

ağaç ne zaman ekilir

- Aynı zamanda yaz aylarında sıcak havalarda ağaç dikimi yaparsanız ertesi sene ağaçları sık sık sulamanız gerekiyor. 

- Eğer kış mevsiminde ağaç dikme işlemini yaparsanız bir koruma örtüsü ile dondan korumanız çok önemlidir. Dilerseniz de ek olarak toprağı da soğuktan korumak için, malçlama yapabilir; ince, küçük dal parçaları, ve biçilmiş ot ve çimi ağacın dibine serpme işlemi uygulayabilirsiniz. 

meyve ağaçları ne zaman ekilir

PEKİ MEYVE FİDANLARININ DİKİMLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

  • - Eviniz bahçesine meyve fidanı dikmeye karar verdiniz. Ama bu işlemi yaparken hangi aşamaların yapılacağını bilmiyorsunuz. O halde dikkatlice size önereceğimiz detayları okuyun.
  • - Meyve fidanlarını dikiminde dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan biri her fidanın dayanıklılığının ve dikim mevsiminin farklı olmasıdır. Dikeceğiniz meyve fidanın zamanlaması kadar dikim yeri ve toprağı da önemlidir. Eğer killli topraklarda dikim yapacaksanız daha çok kurak mevsimi tercih etmeniz gerekiyor. 
  • - Meyve fidanları genel olarak sonbahar ile ilkbahar mevsimleri aralığında dikimi önerilir. Bu ağaçları dikerken su vermeden dikmeniz gerekiyor. 

kış mevsiminde hangi ağaçlar dikilir

  • - Ayrıca fidanı dikmeden 1 ya da 2 yıl içinde fideleme işlemini yapmalı ve burada sürekli bakım ile kökler güçlendirilmeniz gerekir.
  • - Kökleri güçlü olan ağaç fidanlarının toprak ile uyum sağlaması ve yetişmesi daha kolay olmaktadır.

İLİŞKİLİ HABER

Doğu Ekspresi nedir, güzergâhı nedir? 2022 Doğu Ekspresi bilet fiyatları

İLİŞKİLİ HABER

Sivilce sıkmak felce neden olur mu? Sivilce sıkmanın zararları nelerdir?

İLİŞKİLİ HABER

Şifonyer nedir? Şifonyer alırken nelere dikkat edilmeli? Şifonyer nerelerde kullanılır?

BİR YORUM YAPIN 0