Black Friday (Kara Cuma) nasıl ortaya çıktı?

02 Aralık 2019, 08:15
Black Friday (Kara Cuma) nasıl ortaya çıktı?

Tüm dünyada Black Friday olarak kabul edilen alışveriş çılgınlığı, bugün sona eriyor. Peki herkesi alışveriş yapmaya iten Black Friday nedir? Black Friday ilk olarak ne zaman ortaya çıktı? Alışveriş çılgınlığı neden Kara Cuma olarak adlandırılıyor? Dinimizde böyle bir şey var mı? İşte yanıtı...

'Black Friday',  'Kara Cuma' olarak adlandırılmasından anlaşılacağı gibi, dinimize uygun olmayan bir tabirle başlatılan ve yıllardır başta ABD olmak üzere birçok 'batı' ülkelerinin yıl sonuna doğru gerçekleştirdiği bir algı oyunudur. Bugün sona eren Black Friday çılgınlığı hakkında bilinmesi gereken her şeyi, içeriğimiz içerisinde derledik.

ABD ülkesinde Şükran Günü'nden sonraki ilk Cuma yani Kasım'ın dördüncü Cuma'sına isabet edilerek mağazalarda indirim uygulanıyor. Noel'e hazırlık amacıyla yapılan bu günde, yıl içerisinde elde kalan ürünleri satabilmek için indirim adı altında insanların yargılarına hakaret ediliyor.

BLACK FRİDAY İLK NASIL ORTAYA ÇIKMIŞTI?

Sanayiler arttıktan sonra gelişen tekstil firmalarına bağlı ortaya çıkan reklam algısında indirimi kullanarak, ilk kez insanların toplu alışverişler yapması amaçlanmıştır. Endüstri oyunu olan bu Black Friday, ilk kez 1961'de gazeteler aracılığıyla meydana çıktı.

Peki neden Black Friday deniliyor? İnsanları cezbeden 'İndirim ve alışveriş' kelimeleri adı altında Black Friday'in kaçırılmaz bir fırsat olduğu algısını oluşturarak, İslamiyet için önemli olan mübarek CUMA gününü gizli bir algıyla lekelemeye çalışıyorlar. Peki CUMA bizim için neden önemli?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın geçtiğimiz bir cuma hutbesinde 'Kara Cuma' ifadesinin Müslümanları rahatsız ettiğine dair vurgulamalar yaparak, ''Bir inancın sembolünü hedef alan ve mensuplarını yok sayan böylesi saygısız ifade ve yaklaşımların geleneğimizde yerinin olmadığı, bir dinin kutsalının çılgınca ve sınırsızca bir tüketim anlayışına alet edilmesinin asla kabul edilemez bir durum olduğu''nu açıklamıştı.

Müslüman kimselerin bayramı olarak kabul edilen CUMA günleri için Peygamber Efendimiz (SAV), şöyle buyurmuştu: “Üzerine güneş doğan en hayırlı gün cuma günüdür. Âdem o gün yaratıldı, o gün cennete konuldu ve yine o gün cennetten çıkarıldı. ” (Müslim, Cuma 17, 18)

Pinterest'te Paylaş
Yorumlar
11 Yorum Var
 • Hakan uzun 9 ay önce Şikayet Et
  Yanlış biliyorsunuz .Black Friday 1930 li yillarda pazarlarda satılan köle zencileri ifade eder.Kara cuma utanç verici anlamindadir
  Cevapla
 • Ahmet 9 ay önce Şikayet Et
  Kara cuma diyenlerin sülalesine sövüyorum bol bol haberi olsun her kim kara cuma diyorsa tüm küfürlerim ona gidiyor
  Cevapla
 • İsimsiz 9 ay önce Şikayet Et
  Allah dinimizle müslümanlarla uğraşanları kahrı perişan etsin kafirler için yaşasın cehenem
  Cevapla
 • İclal 1 yıl önce Şikayet Et
  Kınıyorum.Dört gözle bekliyorum Cumayı, Cumalar bize cennet e davettir,bayram dır.. Rahmet doludur. Bir zahmet çekemeyenler bu işleri kendi c.tesi yahut pazar günlerini kullanarak yapsın..
  Cevapla
 • İclal 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne kadar güçlü bir dinimiz var , Cuma günleri ni iple çekiyorum,onda Rahmet onda cennete davet var.. Bizi çekemeyenlerce bunu kendi dini ibadet günlerinde yapsın!!
  Cevapla
 • Herşeyekarşist 9 ay önce Şikayet Et
  Cuma kadar güzel bir gün var mı. Haftanın en güzel günü Cumadır. En sıkıcı en berbat günğ de pazardır. Kara Cuma değil Kara Pazar yapsınlar. DAHA yerinde bi tabir olur.
Yorumların Tümünü Okuyun