Dana etinin bölümleri nelerdir? Hangi et, hangi bölgeden kesiliyor?

Kurban bayramı yaklaşmışken herkes kırmızı et ve kurbanlıklarla ilgili araştırma yapıyor. Kesilen kurbandan alınan parçalarla nerede ne yapılır diye sizlerde merak ediyorsanız doğru adrestesiniz. Yediğimiz etin hayvanın hangi bölümünden elde edildiğini ve hangi şekillerde pişirmenin onun lezzetini doruk noktasına ulaştıracağını yazımızın detaylarından öğrenebilirsiniz.

Protein kaynağımız olan et, beslenme kaynaklarımızın temel yapı taşlarından biridir. Uzmanlar vücut sağlığı açısından oldukça faydalı olan kırmızı et ızgara, yemeklik, köftelik, lahmacunluk ve sotelik olarak birden fazla şekilde mutfaklarda yerini alıyor. Türk mutfağında binlerce etli yemek çeşidi vardır. Hangi yemekte etin neresi kullanılacağını da kasabınıza sorarak alabilirsiniz. Örneğin haşlama et yapacaksanız etin hem yağlı hem de kemikli olan yerlerinden almalısınız. Dünyaca ünlü aşçılar da her yemek için farklı et bölümlerinin kullanılmasından yanadır. Lezzetli yemekler için şimdi sizlerle dana eti kısımları ve pişirme önerilerini paylaşıyoruz. 

DANA ETİNİN BÖLÜMLERİ

  • GERDAN:

GERDAN

GERDAN

Dananın sırt bölümünden alınır ve kuşbaşı için önerilmez.

  • ANTRİKOT:

ANTRİKOT

ANTRİKOT

Dananın sırt bölgesinden çıkartılır. Bifteğin birinci kalite halidir. Yağlı ve yumuşak bir et olduğu için mangalda pişirmeye uygundur. Antrikotla ilgili tüm detayları öğrenmek için tıklayın...

Antrikot nasıl pişirilir ve püf noktaları nelerdir? Lokum gibi antrikot pişirme yöntemiİLİŞKİLİ HABERAntrikot nasıl pişirilir ve püf noktaları nelerdir? Lokum gibi antrikot pişirme yöntemi

  • KONTRFİLE:

KONTRFİLE

KONTRFİLE

Kaliteli ızgaralık ettir. Kuşbaşı yemeklerinde tercih edildiğinde de damaklarda iz bırakır. Yağsız ve bifteklik bir parça olan kontrfile, bonfileye göre biraz daha sıkı yapıda ve serttir. 

  • TRANÇ:

TRANÇ

TRANÇ

Dananın kalça kısmında bulunan bir parçadır. Oldukça kırmızı bir rengi vardır. Yağsız et yemek isteyenler tranç kısmından et alabilir. Kıpkırmızıdır

  • BONFİLE:

BONFİLE

BONFİLE

Dananın sırt ve arka kısmında bulunan bir parçadır. Hayvanın sağ ve sol olmak üzere her iki yanında birer adet bulunan kas dokusudur. Toplam ağırlığı 1,5-2,5 kilogram arasında değişir. Hayvanın arka kısmında bulunan ve oldukça çalışan bir kas dokusu olduğu için yağ barındırmaz.

  • DÖŞ:

DÖŞ

DÖŞ

Hem yağlı hem de yumuşacık bir et arayanlar, döş etini kullanmalıdır. Kemiksiz bir göğüs eti parçasıdır. Kıyma için tavsiye edilir.

  • T-BONE:

T-BONE

T-BONE

T harfine benzeyen bir kemikten alındığı için bu isimle anılmaktadır. Izgara pişirimleri için lezzetli bir et seçimidir. Bonfile ve kontrfile birlikteyken fileto diye adlandırılırken t-bone olabilmesi için; sırt kısımlarındaki kapak 2-3 cm. kadar yağlı olmalıdır. Kesimden sonra kurutma dolabında 3 haftadan uzun süre dinlendirildikten sonra ızgara ya da döküm tavada yüksek ısıda pişirmeye uygundur.

  • PİRZOLA:

PİRZOLA

PİRZOLA

Dana pirzola, t-bone gibi hayvanın sırt kısmından çıkartılır. Yağlı olması ve yağın damar şeklinde etin içine işlemiş olması nedeniyle tercih edilir. Antrikot kaburgadan sıyrılmadığı ve kemiklerin düzgün bir şekilde kesilmesiyle pirzola halini alır.

  • İNCİK:

İNCİK

İNCİK

Dananın ön ayaklarında, butlarına yakın yerde bulunur. Haşlama tarifler için dana incik önerilir.

Kurban kesmenin faziletleri! Kurban kesmek farz mı?

İLİŞKİLİ HABER

Kurban kesmenin faziletleri! Kurban kesmek farz mı?
İşkembe yemenin vücuda etkileri nelerdir? İşkembe hayvanın neresine denir?

İLİŞKİLİ HABER

İşkembe yemenin vücuda etkileri nelerdir? İşkembe hayvanın neresine denir?

BİR YORUM YAPIN 0