Bebek ve çocuklarda nazara karşı ne yapılmalı?

12 Mayıs 2019, 12:29
Bebek ve çocuklarda nazara karşı ne yapılmalı?

Nazar değmeyen en yatkın olan kişilerden olan bebek ve çocuklara nazar değmemesi için neler yapılması gerektiğini ve nazar için okunacak duaları sizler için derledik. İşte bebek ve çocuklarda nazara karşı okunacak dualar ve öneriler...

Peygamber Efendimiz (SAV) göz, bakış ve bakma anlamına gelen 'nazar' kavramı için “Göz değmesi gerçektir” (Buhârî, Tıb, 36; Müslim, Selâm, 41) hadis-i şerifini buyuruyor. Hatta Efendimiz (SAV), yüzünde sarılık gördüğü bir kimse için “Buna dua okuyun, çünkü kendisinde nazar var” diyerek nazarın gerçek olduğunu vurgulamıştır. (Buhari, Tıbb, 34) 

Gündelik yaşantı içerisinde nazar değmeye yatkın olup başkalarının nakışlarından en çok etkilenen kimseler bebekler, çocuklar ve hamilelerdir. Özellikle bebek ve çocuklar nazara karşı oldukça savunmasızdır. Peki aileler bu durumda ne yapmalı? Bebek ve çocuklar nazara karşı nasıl korunulur? İşte cevabı...

Peygamber Efendimiz (SAV)'in göz nuru olan biricik torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin'in nazardan korunması için dualar ettiği bilinmektedir.

PEYGAMBER EFENDİMİZİN (SAV)'İN TORUNLARINI NAZARDAN KORUMAK İÇİN OKUDUĞU DUA:

ANLAMI: İkinizi de (Hasan ve Hüseyin r.a.) bütün şeytanların, zehirli mahlukatın ve nazarı isabet eden kötü gözden (göz değmesinden) Allâhü Teâlanın kelimât-ı tâmmesine (noksansız kelimelerine) sığındırırım.

Yine, Hz. Âişe (r.a) rivayetine göre Resulullah (SAV) şöyle buyuruyor: “Nazardan Allah’a sığınınız. Çünkü göz (değmesi) gerçektir” (İbn Mace, Tıb, 32; Buhari, Tıb, 36; Müslim, Selâm, 41).

BEBEK VE ÇOCUKLARI NAZARDAN NASIL KORUMALIYIZ?

- Çağımızın en büyük sorunu haline gelen gösterişli trend bebek partileri, etkinliğe katılacak olan davetlilerin ilgi ve dikkat odağını bebeğe çekecektir. Özellikle de bebeğinizin kırkı çıkmadan kalabalık mekanlarda gezdirmeyin.

- Sosyal medya hesaplarınıza bebek ya da çocuklarınızın fotoğraflarını yayınlamayın.

- Ayetel Kürsi, Fatiha, Felak ve Nas sureleri çocuğun üzerine okunup üflenebilir.

- Dua etmenin yanı sıra eve gelen misafirlere “maşaallah”, “barekallah” demelerini rica edin.

- Çocuğunuzu ya da bebeğinizi dikkat çekecek şekilde aşırı süsleyip gezdirmeyin.

- Kehf suresinin 39. ayetinde geçen “Bağına girdiğin zaman, ‘Maşaallah, Allah’tan başka kuvvet yoktur’ demen gerekmez miydi?” ifadesi güzel bir şey gördüğümüz zaman Maşaallah denilmesinin gerektiğini ifade eder.

Google+'ta Paylaş Pinterest'te Paylaş
Yorumlar